Hasiči bojují s požárem hotelu v centru Prahy

Hasiči bojují s požárem hotelu v centru Prahy Zdroj: Michal Protivansky

V Praze hořel hotel. Nejméně dva lidé zemřeli, desítky dalších mají zranění. Hasiči budou zasahovat do noci

Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě zemřeli přinejmenším dva lidé, zraněných jsou desítky, z toho někteří ve velmi vážném stavu. Mezi zraněnými jsou i dva hasiči. V budově se nacházelo zhruba 40 osob, které převzali do péče záchranáři. Vyplývá to z informací hasičů a záchranářů.

Hasiči budovu stále prohledávají, počet obětí tak nemusí být konečný. Byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu, záchranná služba aktivovala traumaplán pro případ většího počtu zraněných. Na místě zasahují profesionální hasiči z celé Prahy i dobrovolní hasiči. V budově nejde proud, takže zásah je mimořádně náročný a potrvá dlouho do noci. 

Tragické požáry s větším počtem obětí nejsou v Praze příliš časté. Mezi nejtragičtější patří požár drážní budovy na pražské Florenci, kde v říjnu 2010 zahynulo devět lidí, či osm obětí v hotelu Olympik v květnu 1995.

Aktualizace: Požár si v neděli nad ránem vyžádal již třetí oběť. Těžce zraněný člověk, kterého záchranáři v kritickém stavu převezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, dnes ráno zemřel. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Michal Schneider. Dva lidé zahynuli ještě před příjezdem hasičů v sobotu večer.

Výběr požárů, které si v Praze vyžádaly dvě a více obětí na životech:

devět obětí:

27. října 2010 - Při nočním požáru drážní budovy u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět lidí. Všechny oběti se udusily. Šlo o tři ženy a šest mužů, všichni byli ve věku mezi 19 a 44 lety. V objektu často přespávali bezdomovci. Shořelá budova, jež dříve patřila Českým drahám, byla určena k demolici. Požár podle policie z nedbalosti způsobil čtyřicetiletý muž, který se posléze stal jednou z jeho obětí. Kriminalisté proto vyšetřování případu odložili.

osm obětí: 

26. května 1995 - Při požáru pražského hotelu Olympik zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře na chladicím systému ledničky (vznícení textilií odložených na chladničce). Z hotelu bylo evakuováno téměř 600 osob, škoda byla podle závěrečné zprávy krizového štábu z června 1995 odhadnuta na 50 milionů korun.

čtyři oběti:

8. října 1996 - Oheň zachvátil noční klub African Safari v Praze 5. Přímo na místě zemřel jeden člověk, další tři lidé podlehli v následujících dnech svým zraněním v nemocnici.

2. února 2006 - Životy čtyř lidí si vyžádal požár bytu v panelovém domě na sídlišti Opatov v Praze 11. Tři lidé uhořeli v bytě, čtvrtý těžce popálený muž zahynul, když se zřítil z 11. patra domu. Za založení požáru poslal pražský městský soud v říjnu 2006 dva pachatele do vězení na 15 a 12 let, vrchní soud tresty potvrdil.

tři oběti:

13. ledna 1991 - Požár v ubytovně Státního statku Praha v Radotíně: zahynuli tři lidé.

11. června 2003 - Dva mladí manželé a jejich dvouleté dítě se udusili při požáru rodinného domku v Praze 4-Spořilově. Oheň se rozšířil po výbuchu plynu.

14. března 2006 - Tři lidé přišli o život a dalších pět bylo zraněno při požáru ve dvoupodlažní ubytovně ve Strojírenské ulici v Praze-Zličíně.

dvě oběti:

21. prosince 2014 - Dva lidé zemřeli při požáru bytu v Kolínské ulici v Praze.

30. července 2015 - Dvě ženy zemřely při požáru rodinného domu v pražské ulici Na Ořechovce ve Střešovicích.

20. ledna 2018 - Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě zemřeli přinejmenším dva lidé, zraněných jsou desítky, z toho někteří ve velmi vážném stavu.