nahoru

Norsko je další zemí, která dekriminalizuje užívání drog, i těch tvrdých

Daniel Baret 15. prosince 2017 • 11:15
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
ČTK/PA

Užívání drog už nebude v Norsku důvodem k trestnímu stíhání. Bude to důvod k léčbě. Tento převratný zákon odhlasoval norský parlament Storting. V této skandinávské zemi je podle Státního institutu o užívání drog (SIRUS) více než 10 000 závislých lidí, většina z nich na heroinu. Informaci zveřejnil web The Nordic Page.

„Většinová společnost už nebude jedince bojující se závislostí trestat. Poskytne jim pomoc a léčbu,“ řekl pro deník VG poslanec Nicolas Wilkinson, který hlasoval pro přijetí zákona.

Podle Wilkinsona je zákon příkazem pro úřady, aby změnily své první reakce na drogově závislé a místo do soudní síně je posílaly k lékařům. Je zajímavé, že pro zákon hlasovali jak norští konzervativci, tak socialisté a liberálové.

„Je ale u toho důležité zdůraznit, že dekriminalizace není to samé, co legalizace. Rozhodně totiž nelegalizujeme žádné drogy, ať už se jedná o marihuanu nebo tvrdé drogy,“ vysvětlil poslanec Sveinung Stensland, zástupce výboru norského parlamentu pro zdravotnictví.

Norové se inspirovali v Portugalsku, kde byla přijata podobná zákonná norma o dekriminalizaci drog.Klíčová slova: drogy, parlament, heroin, Norsko, PortugalskoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.