Norsko je další zemí, která dekriminalizuje užívání drog, i těch tvrdých | Reflex.cz
nahoru

Norsko je další zemí, která dekriminalizuje užívání drog, i těch tvrdých

Daniel Baret15. prosince 2017 • 11:15
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
ČTK/PA

Užívání drog už nebude v Norsku důvodem k trestnímu stíhání. Bude to důvod k léčbě. Tento převratný zákon odhlasoval norský parlament Storting. V této skandinávské zemi je podle Státního institutu o užívání drog (SIRUS) více než 10 000 závislých lidí, většina z nich na heroinu. Informaci zveřejnil web The Nordic Page.

„Většinová společnost už nebude jedince bojující se závislostí trestat. Poskytne jim pomoc a léčbu,“ řekl pro deník VG poslanec Nicolas Wilkinson, který hlasoval pro přijetí zákona.

Podle Wilkinsona je zákon příkazem pro úřady, aby změnily své první reakce na drogově závislé a místo do soudní síně je posílaly k lékařům. Je zajímavé, že pro zákon hlasovali jak norští konzervativci, tak socialisté a liberálové.

„Je ale u toho důležité zdůraznit, že dekriminalizace není to samé, co legalizace. Rozhodně totiž nelegalizujeme žádné drogy, ať už se jedná o marihuanu nebo tvrdé drogy,“ vysvětlil poslanec Sveinung Stensland, zástupce výboru norského parlamentu pro zdravotnictví.

Norové se inspirovali v Portugalsku, kde byla přijata podobná zákonná norma o dekriminalizaci drog.

Když EU neumí, či nechce řešit nelegální migraci, je odmítání uprchlických kvót správné
Natočil si vlastní smrt. Známý lezec po střechách mrakodrapů se zabil při jednom ze…

Daniel Baret


Klíčová slova: drogy, norsko, portugalsko, heroin, parlament


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,070
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější