Sopka na Bali se nejspíš chystá k velké erupci, úřady vyzvaly k okamžité evakuaci okolí | Reflex.cz
nahoru

Sopka na Bali se nejspíš chystá k velké erupci, úřady vyzvaly k okamžité evakuaci okolí

27. listopadu 2017 • 09:55
Soptící vulkán Agung na ostrově Bali
• video: 
Facebook

Indonéské úřady dnes zvýšily varování před soptícím vulkánem Agung na nejvyšší možný stupeň. Lidi žijící v okruhu do deseti kilometrů pak vyzvaly k okamžité evakuaci, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch. Mezinárodní letiště na ostrově Bali, kde se sopka nachází, bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno, informovala agentura Reuters.

"Šedý popel a občasné slabé výbuchy jsou slyšet do vzdálenosti 12 kilometrů od vrcholu. V noci byly vidět plameny, což ukazuje na to, že případná erupce může nastat kdykoli," uvedl v prohlášení indonéský úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB.

Z oblasti, kde žije 90.000 až 100.000 lidí, už podle mluvčího úřadu odešlo zhruba 40.000 osob. "Opravdu žádáme lidi v nebezpečné zóně, aby hned odešli, hrozí větší erupce," uvedl mluvčí. Někteří lidé podle něj vyčkávají, protože ještě nebyla evakuována jejich hospodářská zvířata.

Letiště v balijské metropoli Denpasaru, které denně odbaví nejméně 5000 zahraničních turistů a 15.0000 až 20.000 domácích návštěvníků, bude podle guvernéra Bali možná zavřené déle než předpokládaných 24 hodin. Zatím se uzavření letiště dotklo 445 letů, z toho 196 mezinárodních.

Toulky po Kanárských ostrovech: Pravé duny a umělé pláže Gran Canarie
Irena Páleníčková 23. listopadu 2017 • 14:05

Toulky po Kanárských ostrovech: Pravé duny a umělé pláže Gran Canarie

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V uplynulém týdnu byly zaznamenány dvě erupce. Po té sobotní úřady vyhlásily pro letecké společnosti nejvyšší, červený stupeň varování. Sloupec dýmu nad horou, který už vystoupal nad šest kilometrů, by letadlům mohl poškodit motory.

České ministerstvo zahraničí v souvislosti aktivitou Agungu vybídlo české turisty k obezřetnosti a ke sledování situace. Vulkán se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavních turistických destinací.

V Indonésii se nachází téměř 130 sopek, tedy nejvíce ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci Agungu v roce 1963 zemřelo na 1100 lidí.

Jedinečný úkaz: Výbuch sicilské sopky Etny doprovázejí blesky
Fotografie dne: Jak výbuch sopky v Japonsku zcela přebarvil krajinu



Klíčová slova: Bali, Indonésie, sopka, erupce, katastrofa


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější