xx

xx Zdroj: Profimedia

Flag Parade v Brně
Flag Parade v Brně
Flag Parade v Brně
Flag Parade v Brně
12
Fotogalerie

Slováci stále zaplavují brněnské vysoké školy, jako cizinci se necítí

Podle počtu Slováků studujících na brněnských univerzitách to nevypadá, že od rozdělení Československa uplyne na začátku příštího roku už 25 let. V Brně se jich vzdělávají tisíce, mnozí pak ve městě zůstanou. Jako hlavní důvody pro studium v Brně uvádějí vyšší kvalitu univerzit, dobrou dostupnost ze Slovenska, ale také blízkost mezi oběma národy. Největší zájem je mezi Slováky o studium informatických oborů.

"První rok jsem studovala současně univerzitu na Slovensku a Masarykovu univerzitu (MU). V Brně je rozhodně lepší přístup učitelů i samotné studium, které není jen o teorii, jak to bylo na slovenské univerzitě," řekla ČTK studentka Fakulty sociálních studií MU Lenka Haniková.

Největší zastoupení slovenských studentů ze všech brněnských univerzit má právě MU, kde studuje více než 5300 Slováků. Je to zhruba 17 procent ze všech studentů univerzity. "Největší zájem mají slovenští studenti o fakultu informatiky, kde představují polovinu studentů," uvedla mluvčí MU Tereza Fojtová.

Slovenští studenti se v Brně cítí dobře. "Nepřipadám si tady jako cizinka. Už jen proto, že tu mám plno známých z Prešova, kde jsem se narodila. Nikdy se nestalo, že by mi někdo naznačil, že sem nepatřím," dodala Haniková.

Podle studenta Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) Jána Husára jsou Slovensko a Česko blízké národy, což cítí i ve škole. S českými studenty si dobře rozumí. Problém vidí v odlišné měně. "Studium se pro nás stává kvůli posilování koruny dražším," řekl Husár. Na brněnské technice studuje 3300 Slováků z 20.000 studentů. I tam mají Slováci největší zájem o studium informatiky.

Podle slovenských studentů jim univerzity vycházejí vstříc. Testy i seminární práce mohou psát ve svém jazyce. Přístup vyučujících je podle studenta strojírenství individuální. "Mám zkušenost s jedním učitelem, na kterém bylo poznat, že mu slovenští studenti vadí, zbytek učitelů ale žádné problémy nemá," dodal Husár.

Podle studentky Provozně ekonomické fakulty (PEF) Mendelovy univerzity Kataríny Dlhé učitelé slovenské studenty neberou jako cizince a nedělají rozdíly. Mendelovu univerzitu navštěvuje deset procent slovenských studentů z celkových 9000. Nejvíce jich studuje na PEF, jejíž součástí je také obor informatika. "Na fakultě je dost slovenských učitelů, ale na češtinu už jsem si zvykla," dodala Dlhá.

Podle výzkumu studentů z Ekonomicko-správní fakulty MU má město i kraj ze slovenských studentů ekonomický profit. V roce 2015 studovalo na MU 5500 Slováků, přičemž roční přínos pro město výzkum vyčíslil na 118 milionů korun.