
Jak informovala německá média, ženy Ježíšky zavádí organizace Studierendenwerk, která zprostředkovává brigády pro studenty. Ta tvrdí, že prostě nemá jinou možnost, než kdysi výhradně mužskou záležitost svěřit i do rukou žen.
„V loňském roce jsme obdrželi přibližně 2700 objednávek na rozdávání vánočních dárků a tato práce byla rozdělena mezi 225 studenty. Každý stihne vykonat v den, kdy máme dárky doručit, 10 až 15 návštěv. Jenže poptávka roste a my bychom s ní bez žen nedokázali držet krok,“ říká Jana Judisch ze Studierendenwerk.
„Doporučujeme si rezervovat ženy zejména pro menší děti a ty, které trpí nějakou úzkostí. Důvěra malých dětí bývá obvykle větší právě k ženám, takže je to pro obě strany výhodné,“ vysvětluje Maria Dengel, projektová manažerka celé kampaně.
Aby vše proběhlo v pořádku, každý, kdo v rámci této akce bude rozdávat dětem dárky, musí podstoupit čtyřhodinové školení, kde ho naučí, jak se má chovat a co má u toho dělat.
Rozdávání vánočních dárků studenty je organizováno v Berlíně už od roku 1949, ale byla to předtím jen záležitost mužů. Teď si mohou dobře přivydělat i dívky. Na Štědrý den mohou dostat za tuto práci až 500 eur.
Otázkou teď ale je, zda v Německu zůstane rozdávání vánočních dárků pouze na mužích a ženách. Před několika dny zde totiž jako v první evropské zemi začali uznávat třetí pohlaví. Začala platit novela zákona, která v oficiálních dokumentech vedle mužského a ženského umožní uvádět jako pohlaví také „neurčité“. Jak by vypadal takový neurčitý Ježíšek, není zatím známo.