Velkolepé menu pro Trumpa: Korejci mu naservírovali sojovou omáčku z roku 1657 a politickou krevetu | Reflex.cz
nahoru

Velkolepé menu pro Trumpa: Korejci mu naservírovali sojovou omáčku z roku 1657 a politickou krevetu

Daniel Baret8. listopadu 2017 • 11:00
Velkolepé menu pro Trumpa: Korejci mu naservírovali sojovou omáčku z roku 1657 a politickou krevetu
foto: president.go.kr

Asijská cesta amerického prezidenta Donalda Trumpa po Asii (momentálně je v Číně) je také velkolepou kulinářskou show. Ovšem to, co předvedli v úterý při státní večeři v Soulu Jihokorejci, překonalo všechna očekávání. Nejednalo se pouze o fantastické jídlo se vzácnými ingrediencemi, ale menu mělo i politický podtext.

Na rozdíl od Japonců, kteří Trumpovi naservírovali jeho oblíbený hovězí steak a cheeseburgery, se Korejci drželi domácí kuchyně. Okořenili ji ale nečekaně i politikou.

Soulské menu na státní večeři v Modrém domě (tak se jmenuje sídlo prezidenta Korejské republiky) kromě jiného obsahovalo i krevetku, o níž mluvčí hlavy státu prohlásila, že byla ulovena u ostrůvku Donkdo, o který vedou Jihokorejci dlouholetý územní spor s Japonskem.

Na večeři pak nechyběly tyto pokrmy:

Kukuřičná kaše s čerstvými bylinkami a zeleninou.

Grilovaný platýz (to je mimochodem oblíbená ryba Donalda Trumpa, takže Korejci si předem zjistili, co má rád) z ostrova Kodže. V tom je také ukrytá politika, protože Kodže je rodné místo jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. K rybě byla omáčka z redukovaného vývaru a hnědých fazolí.

Žena, kterou si zamiloval internet. Cyklistka zdvihla prostředníček na Trumpa

Dále si hosté pochutnali na rýži s houbami macutake a hovězích žebrech na korejský způsob, ke kterým byla podávána vzácná sójová omáčka z roku 1657. Takto stará sojovka je v Jižní Koreji mimořádně ceněným zbožím, cena jednoho litru dosahuje i desítky tisíc dolarů.

Jako dezert byl nabízen čokoládový dort s vanilkovo-malinovou omáčkou a skořicovo-punčovým sorbetem servírovaným s kaki (to je plod ovocného stromu).

Přestože menu pro Trumpa i jeho delegaci bylo v Jižní Koreji dokonalé, dá se předpokládat, že čínský prezident Si Ťin-pching pro amerického hosta nechal připravit podobně velkolepou gastronomickou show.

Larry Flynt, oplzlý ďábel s andělskými křídly, hledá špínu na Trumpa. Nabídl 10 milionů…
Jak se staví Trumpův sen. Dron zachytil stavbu zdi, kterou chce prezident na hranici s…

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější