nahoru

EU dochází peníze na zastavení migrace. Africké státy ji upozorňovaly už před lety

Oliver Adámek21. října 2017 • 17:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
ČTK/Newzulu/TAMARA VAN DER PUTTEN

Evropský fond určený pro zbrzdění migrace z afrických států může velmi brzo přestat stačit na pokrývání potřebných nákladů. Upozorňují na to diplomaté i předseda Evropské komise Juncker. Unijní špičky byly ale na toto riziko africkými vládami upozorňovány hned po vzniku fondu v roce 2015. Pokud EU do fondu v blízké době nenapumpuje další peníze, může hrozit oživení momentálně utlumené migrační vlny.

Takzvaný „fond důvěry“ vznikl v listopadu 2015 jako jedno z řešení migrační krize. Měl za cíl utlumit proud ze severu Afriky, zejména Libye, přes středomoří do Itálie a dalších zemí. „Blížíme se svým limitům ohledně fondu důvěry pro Afriku,“ sdělil novinářům Jean-Claude Juncker po summitu zemí sedmadvacítky.

Konkrétně se může nedostatek prostředků projevit například na projektu hraniční kontroly v Libyi, který je pro redukci migračních toků více než zásadní. A letos v létě se ukázalo, že také celkem funkční – počet migrantů příchozích do Itálie z Libye se v červenci oproti minulému roku snížil na polovinu.

Peníze z fondu se rozdělují na posilování bezpečnostních složek a jejich výcvik, ale i na návrat těch migrujících, kteří se již dostali k středomořským břehům. Doposud vložila unie do „afrických“ fondů 1,9 miliard Eur.

JXD: Proč mám vlastně pomáhat Ahmedovi?
Jiří X. Doležal 15. října 2017 • 18:57

JXD: Proč mám vlastně pomáhat Ahmedovi?

Do příštího roku se však částka může vyhoupnout až na 3,1 miliard. Vedle toho se chystá i podobný fond zaměřený na syrské uprchlíky uvízlé v Turecku. Některé unijní státy do fondu nechtějí přispívat vlastními prostředky a chtějí po Bruselu, aby jej financoval co nejvíce sám – zatím tomu tak nicméně do velké míry bylo, z evropského rozpočtu šlo 94 procent těchto peněz.

Migrační krize jako taková z evropského kontinentu ani po dohodě s Tureckem zcela nevymizela, ale proměnila se. Do Řecka například v prvních sedmi měsících tohoto roku dorazilo o 93 % méně migrantů než ve stejné době o rok dřív. Naopak ve Španělku se počet rapidně zvýšil – o 114 % na 8 156 lidí. Je však třeba dodat, že ve srovnání s Řeckem či Itálií před dvěma lety jde pořád o skoro zanedbatelné číslo.

Migrační politikou nacvičují špičky EU sebevraždu, říká britský politik Nigel Farage
Kvůli migraci budou společenské nepokoje, vznikne úplně nová vrstva lidí, tvrdí…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,520
29,880
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější