Islámskému státu zvoní v Sýrii umíráček. Pofiderní chalífát už ovládá jen malé území | Reflex.cz
nahoru

Islámskému státu zvoní v Sýrii umíráček. Pofiderní chalífát už ovládá jen malé území

Daniel Baret28. září 2017 • 13:14
Islámskému státu zvoní v Sýrii umíráček. Pofiderní chalífát už ovládá jen malé území
foto: profimedia.cz

Jedna z nejnebezpečnějších a nejpodivnějších vlád posledních desetiletí pomalu končí. Islámský stát v Iráku a Sýrii letos utrpěl obrovské vojenské porážky a podle expertů na Blízký východ je jeho konec otázkou několika měsíců. Odhady hovoří, že do konce roku by mohli být džihádisté z Islámského státu poraženi. Problém ale úplně nezmizí, na jejich místo přijdou jiní fundamentalisté.

Poté, co byl spojenými silami irácké a kurdské armády a za pomoci západní vojenské koalice dobyt severoirácký Mosul, největší město, které kdy Islámský stát ovládal, musí čelit džihádisté rozhodující bitvě také v Sýrii. Jejich sídlo Rakka už bylo ze zhruba 80 procent dobyto a operace by měla být dokončena v průběhu několika málo týdnů.

Problémem pro obyvatele Rakky (většina z nich uprchla, dnes zůstává ve městě jen kolem 5000 civilistů) je, že se nebudou mít kam vrátit, protože nejméně polovina města je podle dostupných informací zcela zničena. Zatím bohužel na obnovu sídla nikdo žádné peníze nenabídl. Počátkem září pak byla zahájena vojenská operace „Bouře Džazíra“, která má zcela osvobodit provincii Dajr az-Zaur na východě Sýrie. Zde je strategické město stejného jména s významným vojenským letištěm a také město Majadín, které je po Rakce novým dočasným sídlem takzvaného chalífátu Islámský stát.

Animální duely: Jsou tradiční zvířecí zápasy pouze podívanou pro krvežíznivé publikum?

Pozoruhodné na celé operaci na východě Sýrie je fakt, že zde na Islámský stát útočí nejenom armáda syrského diktátora Bašára Asada, ale i kurdské jednotky, ruské speciální síly, milice z Íránu a ze vzduchu džihádisty bombardují americká letadla a některé stroje jejich evropských spojenců. Pravda, každá armáda postupuje z jiné strany. Současně Rusové a syrská armáda podnikají operaci v provincii Hamá, kde jsou jednotky Islámského státu v obklíčení. Zde je prý také jen otázkou několika týdnů, kdy bude i tato oblast od nich „vyčištěna“. 

Když bude dobyta celá provincie Hamá a několik zbývajících měst na východě Sýrie, které leží u strategické řeky Eufrat, zůstanou Islámskému státu jen malá izolovaná místa, kde ještě existuje. Tím by ale měla jeho moc v Sýrii skončit.

Znalci místních poměrů se ovšem obávají, že problém islámského radikalismu tím vyřešen nebude, protože se objeví jiné fundamentalistické skupiny, které budou usilovat o moc.

Reportér Janek Rubeš: Taxikáři jsou v právu, boj s Uberem je neférový a musí se narovnat
Na Staroměstském náměstí vyrostly zábrany proti teroristům v autech. Test ukázal, že…

 

Daniel Baret


Klíčová slova: islámský stát, sýrie, Irák, Asad, zprávy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější