nahoru

Na Maltě nic není, stěžují si turisté. Země kvůli zřícení tamní ikony čelí kritice návštěvníků

Tereza Stonišová 12. července 2017 • 17:30
Na Maltě nic není, stěžují si turisté. Země kvůli zřícení tamní ikony čelí kritice návštěvníků
foto: Profimedia.cz

Letos v březnu se zřítila ikona ostrova Malta, tzv. azurové okno, pozoruhodný přírodní úkaz, který jezdily ročně obdivovat desetitisíce turistů. Teď, v období, kdy Malta zažívá největší turistickou vlnu, také atrakce nejvíce chybí. Ovšem reakce turistů jsou často zvláštní. S jediným úkazem přeci nestojí a nepadá celá Malta.

Britský deník Daily Telegraph si všiml jedné zajímavosti. Lidé v různých aplikacích, které slouží jako pomůcka při cestování, hodnotí místo mimořádně nízkým ratingem. Těžko říct, co turista čekal od místa, které kdysi bylo ikonické a dnes již prostě není. Je to ale trochu nefér, protože okolí místa, které azurové okno obklopovalo, je pořád kouzelně malebné, a to i bez bývalé turistické atrakce.

„To okno tam už není. Fakt nemůžu dát dobré hodnocení místu, které už neexistuje. Nic moc dalšího k vidění tam nebylo. Příroda zvítězila,“ napsal jeden z uživatelů webové stránky a aplikace Trip Advisor a místu udělil jednu z pěti hvězdiček. „Byl jsem tady před deseti lety a už tenkrát jsem si říkal, že to není nic úžasného, ale teď už tady není k vidění vůbec nic,“ uvedl další nespokojený turista.

Je otázka, zda turisté o pádu azurového okna věděli, či ne. Jejich hodnocení však například britská i maltská média svorně hodnotí jako příliš zlá. Jeden komentátor Trip Advisoru o kolapsu atrakce věděl, a přesto si také postěžoval: „Azurové okno už není a vyhlídkový autobus tu stejně zastavuje. I když tu teď není vůbec nic.“

V návaznosti na negativní reakce turistů zjišťoval britský Telegraph stanovisko maltských cestovních agentur. Ty se tvrzením nespokojených výletníků brání, a dokonce vydaly prohlášení, kde uvádějí, co všechno je na Maltě zajímavého. Zmiňují středověká opevnění, možnosti potápění, ale také katedrálu (např. tu sv. Johna) či staré město Mdina. Trip Advisor pak učinil další krok, aby turisty předem varoval: na své stránky umístil upozornění, že azurové okno již neexistuje. Negativní hodnocení však stále převyšují.Klíčová slova: cestování, Malta, azurové oknoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře