nahoru

Hrozba pro rosničky: Ruský ministr chce zavést pokuty za špatnou předpověď počasí

ČTK5. června 2017 • 16:25
Hrozba pro rosničky: Ruský ministr chce zavést pokuty za špatnou předpověď počasí
foto: Reuters

Ruský ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov navrhl zavést finanční postih za nepřesné či zpozdilé předpovědi počasí. "Rosničkáři" by za špatnou práci měli podle ministra platit. Jde o reakci na skutečnost, že většina Moskvanů nebyla varována před vichřicí, která si na konci května vyžádala 16 životů.

"Nastal čas vypracovat vzorec ekonomické odpovědnosti územních jednotek hydrometeorologického střediska za předpovědi, které se nepotvrdí," řekl ministr na dnešní poradě. Upřesnil, že má na mysli ekonomický postih "konkrétních zodpovědných osob", které připravují prognózy počasí.

Ministr podle pozorovatelů reaguje na kritiku, že jeho resort nevaroval před vichřicí, která si 29. května vyžádala v Moskvě a okolí 16 mrtvých a asi dvě stovky raněných.

K odhalení příčin, proč většina Moskvanů nedostala výstrahu před řáděním živlů, vyzvala šéfka ruských senátorů Valentina Matvijenková. Po smršti se pozastavila nad tím, co vlastně meteorologové dělají a proč občané nebyli včas varováni.

Moskevští meteorologové se podle agentury Interfax hájí, že jejich předpověď v inkriminovaný den byla přesná a včasná. Ministerstvo naopak tvrdí, že předpověď nepočítala s "mimořádnou situací" vyžadující naléhavě varovat obyvatelstvo, a tak výstrahu šířilo jen prostřednictvím médií, sociálních sítí a SMS zprávami.

Nápad pokutovat meteorology za špatné předpovědi není nový, poznamenala agentura RIA Novosti. Připomněla, že v březnu jeden z poslanců předložil návrh zákona umožňujícího trestat synoptiky za odchylku pěti stupňů Celsia třemi tisícovkami rublů (asi 1240 Kč), respektive 10.000 rublů (asi 4100 Kč) za chyby přesahující 11 stupňů Celsia.

ČTK


Klíčová slova: Rusko, počasí, pokuta, předpověďDiskuse ke článku