Sobotka: Prezident nemá vytvářet scénáře, ale má odvolat Babiše | Reflex.cz
nahoru

Sobotka: Prezident nemá vytvářet scénáře, ale má odvolat Babiše

ČTK11. května 2017 • 10:18
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• foto: 
ČTK

Středeční schůzka prezidenta Miloše Zemana a zástupců koaličních stran v Liberci měla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jen odvést pozornost od problémů ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše a prezidentovy povinnosti odvolat podle jeho návrhu Babiše z vlády. Prezident by měl dodržovat pravidla hry a odvolat ministra financí, řekl dnes Sobotka novinářům při své návštěvě Lucemburku poté, co na tamním Palachově náměstí položil květiny k pamětní desce Jana Palacha.

Zeman na středeční schůzku v Liberci k řešení současné vládní krize přinesl dva návrhy: předčasné volby a vládu bez Babiše i Sobotky. První návrh zástupci koaličních stran odmítli, druhý chtějí nejdřív projednat ve svých stranách. Sobotka v reakci na to dnes řekl, že prezident se vytvářením zmíněných scénářů snaží jen odvést pozornost od toho, co je podstatné. Podle premiéra jsou to problémy ministra financí a povinnost prezidenta odvolat podle jeho návrhu Babiše.

Proti Babišovi protestovalo ve středu v Praze dvacet tisíc lidí:

1080p 720p 480p 360p 240p
Demonstrace PROČ? PROTO! na Václavském náměstíVIDEO Martin Bartkovský

"Ačkoliv návrh (na odvolání Babiše) leží od pátku na Pražském hradě, tak prezident republiky návrhu zatím nevyhověl, ačkoli by podle mého názoru a ústavních expertů měl jednat podle ústavy bez zbytečných odkladů, a ne ještě včera (ve středu) vytvářet nějaké scénáře. Odvádí tím pozornost od své povinnosti," prohlásil předseda vlády.

Aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu, vyzvala ve středu Zemana i Poslanecká sněmovna, která se sešla na mimořádné schůzi.

Miloš a Andrej: Společní nepřátelé řádu
Marek Stoniš 10. května 2017 • 15:32

Miloš a Andrej: Společní nepřátelé řádu

Video z Václavského náměstí: Proti Babišovi protestovalo dvacet tisíc lidí

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,430
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější