Češi budou letos pracovat na stát nejméně od roku 2000 | Reflex.cz
nahoru

Češi budou letos pracovat na stát nejméně od roku 2000

ČTK2. května 2017 • 12:45
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 29. května, loni to bylo 2. června. Češi tak budou na stát letos pracovat 149 dní, což je nejméně od roku 2000. Zásluhu na tom má zejména hospodářský růst. Institut, který údaje o dni daňové svobody zveřejňuje právě od roku 2000, to dnes uvedl v tiskové zprávě. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu.

"Je skvělé, že se po mnoha letech den daňové svobody podívá do května. Důvody však nelze hledat u vlády, ta na svoje výdaje bude chtít opět více peněz daňových poplatníků než vloni. Vládní výdaje rostou, ale naštěstí ještě rychleji roste produkce," uvedl ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal.

Letošní den daňové svobody je v ČR o den později než průměr OECD. Celosvětově nejlepšího výsledku dosáhlo letos Irsko, kde si letos připomněli den daňové svobody 20. dubna. Následuje Jižní Korea s 26. dubnem. Naopak nejpozději bude den daňové svobody ve Finsku (28. července) a Francii (25. července).

Ženy samoživitelky si musí najít jiného chlapa, tvrdí předseda KDU-ČSL Bělobrádek

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 17. června, stejně jako loni.

Babiš v pasti aneb Šest pokusů, jak ministr financí vysvětloval svoje peníze
Snajpři teď letí. Seznamte se s nejlepším odstřelovačem Wehrmachtu
JAROSLAV ŠAJTAR 9. března 2017 • 10:38

Snajpři teď letí. Seznamte se s nejlepším odstřelovačem Wehrmachtu

ČTK


Klíčová slova: Česko, daně, svobodaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,490
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější