Ukrajinština místo ruštiny. Nový zákon má zajistit, aby měl národní jazyk více prostoru v médiích | Reflex.cz
nahoru

Ukrajinština místo ruštiny. Nový zákon má zajistit, aby měl národní jazyk více prostoru v médiích

Tereza Stonišová18. března 2017 • 14:00
Balancování mezi ukrajinštinou a ruštinou velmi citlivě prožívají jak Ukrajinci, jimž ruština není po chuti, tak i etničtí Rusové, kteří na Ukrajině dlouhá léta žijí a pro něž je to běžný komunikační prostředek.
Balancování mezi ukrajinštinou a ruštinou velmi citlivě prožívají jak Ukrajinci, jimž ruština není po chuti, tak i etničtí Rusové, kteří na Ukrajině dlouhá léta žijí a pro něž je to běžný komunikační prostředek.
• foto: 
profimedia.cz

Na Ukrajině žije podle statistik více než 17 procent Rusů a vliv ruského jazyka je v zemi stále velmi zřejmý. Vzhledem ke krymskému konfliktu a k napjatým vztahům mezi Ruskem a Ukrajinou má ruský jazyk spíše tendenci být potlačován, i když jím značná část Ukrajiny hovoří.

Balancování mezi ukrajinštinou a ruštinou velmi citlivě prožívají jak Ukrajinci, jimž ruština není po chuti, tak i etničtí Rusové, kteří na Ukrajině dlouhá léta žijí a pro něž je to běžný komunikační prostředek. Nový zákon má vybalancovat poměr ruských a ukrajinských zpráv v ukrajinských médiích.

 

Z bezdomovce se stal hipster. Změní neuvěřitelná proměna bezdomovci život?

Parlament má nyní na stole zákon, který zakotvuje, že poměr ruštiny a ukrajinštiny by měl být přesně poloviční. Prezident Porošenko zákon po případném schválení musí ještě podepsat – a v posledních dnech se nechal několikrát slyšet, že je spíše pro zvýraznění ukrajinštiny oproti ruštině. Definitivně se však k zákonu zatím nevyjádřil. Kreml v souvislosti s ruským jazykem a Rusy na Ukrajině používá velmi ostrou rétoriku. Vládní média v Rusku se několikrát vyjádřila, že na Ukrajině probíhá „genocida Rusů“. Nic takového se pochopitelně neděje, Kreml svými prohlášeními pouze přilévá olej do ohně.

Kapitální úspěch policie: Odhalen jeden joint!
Jiří X. Doležal 17. března 2017 • 18:00

Kapitální úspěch policie: Odhalen jeden joint!

 

Kyjev naopak argumentuje, že to je právě ukrajinština, která musí být zákonem podpořena, protože v zemi stále rezonuje odkaz na dobu, kdy byla země jednou ze svazových republik SSSR. Faktem je, že 91 % škol učí v ukrajinštině. Největším odpůrcem zákona jsou pochopitelně oblasti, kde dominuje ruský jazyk – například Ruskem ilegálně anektovaný Krym.

Průlom ve sportu: Švédský fotbalový klub zakázal svým hráčům na hřišti simulovat

Roman Šmucler: Naše zdravotnictví není zdaleka tak špičkové, jak se tváří. Se Západem…
 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,530
29,570
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější