nahoru

Island zažívá rekordní přívaly sněhu, fotografové mají žně. Podívejte se, jak vypadají skutečné závěje

Tereza Stonišová 2. března 2017 • 08:30
Island zažívá rekordní přívaly sněhu, fotografové mají žně. Podívejte se, jak vypadají skutečné závěje
foto: Instagram

Sníh na Islandu. Nuda, říkáte si? Země, která leží za polárním kruhem, přece musí být posetá tunami sněhu v podstatě neustále. Ale není tomu tak. Například v islandském hlavním městě Reykjavíku sněžilo podobným způsobem v roce 1937.

Podle islandských meteorologů se jedná o zcela výjimečnou situaci, která se odehrála naposledy před osmdesáti lety. Tehdy v Reykjavíku napadlo necelý půl metr sněhu během pouhých tří dnů. A poslední týden byl na Islandu obdobný – během několika dní napadlo po celé zemi neuvěřitelných 51 centimetrů sněhu.

Sněhová nadílka je sice pastvou pro oči i objektivy fotoaparátů, Islanďanům však značně komplikuje život. Problémy hlásí letiště, městská doprava a pochopitelně i osobní automobily, které zůstaly zasypané pod sněhem. Vysvobodit auto z pomyslného sněhového vězení může trvat až hodinu. Školy v Reykjavíku jsou nyní zavřené, mnoho zaměstnavatelů vyhlásilo zaměstnancům volno – pro většinu obyvatel je nemožné dostat se v tomto počasí do práce.

Situace je tak zajímavá vlastně pouze pro fotografy – jak pro amatéry, kteří své snímky sdílejí na sociálních sítích, tak pro ty profesionální, kteří v zasněžených ulicích loví kuriózní scenérie. Na zasněžený Reykjavík se můžete podívat v galerii:Klíčová slova: sníh, Island, závějeDiskuse ke článku