nahoru

Dozvuky Trumpova protiimigračního opatření: Ministryně bez práce, útok Amazonu a miliardy dolarů v ohrožení

Martin Bartkovský 31. ledna 2017 • 14:45
Donald Trump ukazuje podpis pod jedním ze svých prezidentských dekretů.
Donald Trump ukazuje podpis pod jedním ze svých prezidentských dekretů.
• foto: 
Profimedia.cz

Pouhých pár dní po podpisu kontroverzního dekretu, který omezuje vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí, se kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa dějí divoké věci. Dnes odvolal ministryni spravedlnosti, už o víkendu mu byl vyčítán střet zájmů, protože zakázal pouze ty muslimské země, s nimiž jeho impérium neobchoduje, firma Amazon s ním chce jít do otevřené právní války kvůli svým zaměstnancům a americká firma Boeing může v budoucnu přijít o miliardy dolarů.

Americký prezident Donald Trump uvolnil z funkce úřadující ministryni spravedlnosti Sally Yatesovou. Učinil tak poté, co Yatesová podle CNN nařídila ministerským právníkům, aby před soudy neobhajovali prezidentův antiimigrační dekret. Nejedná se však o příliš drastickou změnu. Yatesová byla pozůstatkem Obamovy administrativy a měla být ve funkci pouze do chvíle, než Senát schválí Trumpova kandidáta Jeffa Sessionse. Na přechodné období se úřadu chopil Dan Boente a pouze se čeká na moment, kdy Sessions naplno převezme otěže a začne bojovat za kontroverzní výnos.

Ministryně Sally YatesováMinistryně Sally YatesováFoto EPA

Na zajímavější souvislost upozornil deník Independent, který vidí v Trumpově výnosu střet zájmů. Podle nich sice prezident omezil cestovatelské možnosti Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, ale vynechal bohatší a lidnatější muslimské státy. Paradoxní je, že v nich má Donald Trump své budovy a jeho společnost má v zemích další developerské aktivity. V Saúdské Arábii, Turecku, Libanonu, ve Spojených arabských emirátech, v Egyptě i v Indonésii vznikají či už přímo stojí hotely a resorty nesoucí jeho jméno. V té souvislosti deník dodává, že útočníci z 11. září nepatřili ani do jedné z omezených zemí, ale většina z nich pocházela ze Saúdské Arábie, Libanonu, ze Spojených arabských emirátů a z Egypta.

Proti dekretu také ostře vystoupil šéf společnosti Amazon Jeff Bezos. Ten prohlásil, že Trumpovo nařízení rozhodně jeho firma nepodporuje a jeho armáda právníků se je prý pokusí napadnout. Údajně už jednali se zástupci Kongresu o možné podpoře pro vypracování žaloby proti Trumpovi. V e-mailu napsaném všem zaměstnancům obchodního gigantu stálo, že „USA jsou národem imigrantů a firma vynaloží veškeré prostředky, aby bránila své zaměstnance“.

S velkým problémem se potýká i americká firma Boeing. Ta se během víkendu začala strachovat o své miliardové kontrakty v Iráku a Íránu. Do těchto dvou zemí mají totiž dodat letadla pro komerční létání v hodnotě 20 miliard dolarů. Zatímco společnost se dušuje, že by případné vypovězení smluv ekonomicky ustála, zároveň apeluje na vládu Spojených států s tím, že Trumpův výnos poškozuje zájmy celých USA.

 

Diskuse ke článku