Hackeři napadli emaily českého ministerstva zahraničí. Citlivá data údajně neunikla | Reflex.cz
nahoru

Hackeři napadli emaily českého ministerstva zahraničí. Citlivá data údajně neunikla

Kristína Paulenková, info.cz, Michal Půr, Markéta Žižková31. ledna 2017 • 12:25
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Ministerstvo zahraničí se v uplynulých dnech stalo obětí kybernetického útoku. Info.cz to potvrdil Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) a napadení připustila i mluvčí ministerstva. O útoku na vládní instituci mluvil bez bližších podrobností v pondělním rozhovoru s Info.cz ministr obrany Martin Stropnický. Podle něj bylo zasažené celé vedení úřadu, zejména pak jeho emaily. Citlivé informace údajně neunikly, ale není zřejmé, odkud útok přišel.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová uvedla, že ke kybernetickým útokům na ministerstvo dochází v posledních týdnech poměrně často. „V tomto případě, kdy jsou ty kybernetické útoky v těch posledních týdnech uskutečňovány, jsme se spojili s tím národní centrem kybernetické bezpečnosti, co se odštěpil z NBÚ. A ti specialisté tu situaci řeší a analyzují. Více informací k tomu samozřejmě nechceme sdělit, protože nechceme, aby se ti případní útočníci dozvěděli, jaké chystáme úpravy, tak aby ta bezpečnost byla dál zaručená,“ uvedla.

Podle ní nebyl útokem zasažen systém vnitřní komunikace, nedošlo tak k úniku utajených skutečností. „To znamená, že materiály, které chodí v tajném režimu, na ty se neútočilo a zároveň s tím nebyl zasažen ten vnitřní systém, v rámci kterého komunikujeme se zastupitelskými úřady,“ doplnila.

Na ministerstvu nyní vznikla pracovní skupina, kde jsou především experti z Národního centra kybernetické bezpečnosti, a snaží se nalézt řešení, které by podobným útokům bránilo.

DALŠÍ PODROBNOSTI NAJDETE NA WEBU INFO.CZ >>>

Ruští hackeři nezajistili výhru Trumpovi, to je stejná hloupost, jako kdysi oslava …
Hackeři ukradli z účtů ruské centrální banky téměř 800 milionů

Kristína Paulenková, info.cz, Michal Půr, Markéta ŽižkováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější