Česko ročně utratí miliardy za účast v mezinárodních spolcích. Například v Evropském fóru úředních věstníků | Reflex.cz
nahoru

Česko ročně utratí miliardy za účast v mezinárodních spolcích. Například v Evropském fóru úředních věstníků

Tomáš Stingl, E15.cz27. ledna 2017 • 12:20
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
ČTK

Na členské příspěvky v mezinárodních organizacích vydá Česko ročně 3,5 miliardy korun. Stát hledá, ve kterých z nich je česká účast zbytečným luxusem.

 

Seznam mezinárodních organizací, v nichž je Česká republika členem, má v současnosti 476 položek. Vedle samozřejmostí, jako je Mezinárodní měnový fond nebo Dětský fond OSN, jsou na něm i podstatně méně známé organizace. Třeba Evropská federace parazitologů, takzvaná Pšeničná iniciativa nebo například Evropské fórum úředních věstníků.

V některých je účast v podstatě bezplatná, v mnoha naopak Česko platí sedmiciferné sumy už jen za členství. „Ve zhruba 80 mezivládních organizacích je český příspěvek jeden milion korun nebo vyšší,“ informovala Irena Valentová z ministerstva zahraničních věcí.

V roce 2015 Česko vydalo za tyto poplatky celkem 3,5 miliardy korun. To znamená růst výdajů za tři roky o šestinu. Za uplynulou sezonu bude součet zřejmě podobný.

VÍCE SI PŘEČTĚTE NA WEBU E15.CZ >>>

Pavel Telička místopředsedou Europarlamentu: Zase komouš na špici!
Jiří X. Doležal 19. ledna 2017 • 13:56

Pavel Telička místopředsedou Europarlamentu: Zase komouš na špici!

Evropský pokus regulovat zbraně je objektivně nesmyslný
Jiří X. Doležal 16. ledna 2017 • 13:00

Evropský pokus regulovat zbraně je objektivně nesmyslný

Tomáš Stingl, E15.cz


Klíčová slova: Česko, Evropská unie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,070
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější