Švýcarská armáda chce nově zaměstnat i tlusté lidi, například odborníky na IT. Měli by to dělat i Češi | Reflex.cz
nahoru

Švýcarská armáda chce nově zaměstnat i tlusté lidi, například odborníky na IT. Měli by to dělat i Češi

Daniel Baret25. ledna 2017 • 14:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Přestože je Švýcarsko neutrální země, do své armády investuje hodně peněz a navíc vojenská služba je v zemi helvetského kříže pro muže povinná. Vojáci v záloze mají dokonce doma tradičně kromě uniformy i své střelné zbraně. Od roku 1990 se ale vojně mohou lidé „vyhnout“ z důvodů svědomí, nemoci, či když jsou obézní. Ale to poslední může brzy skončit.

Ve švýcarském parlamentu se objevil návrh, že do armády mají být odvedeni i lidé s nadváhou, což se zatím nedělo, protože by neprošli fyzickými testy. Podle některých zákonodárců se tím ale v mnoha případech „mrhá“ lidským potenciálem. Je zajímavé, že některá fyzická omezení brání ve vstupu do armády i v České republice, přestože dnes existuje ve všech vojscích světa i velká poptávka po jiných dovednostech, než je pouze dokonale zdravé tělo, které naučíte střílet.

Podle švýcarského deníku 20 Minuten se od 80. let minulého století snížil roční počet odvedenců do armády až o dvě třetiny. Důvody jsou nejrůznější, jedním z nich jsou fyzická omezení.

V Česku se řešil černoch na letáku, ve Švýcarsku teď vyvolal bouři plakát se ženou v burce

„Co by bylo nepřijatelného na obézním vojenském IT specialistovi? Potřebujeme v armádě odborníky na potírání kybernetických útoků, ale nemůžeme je tam mít, protože nesplňují některé fyzické předpoklady. Jenže když bude voják sedět u počítače, tak je mnohdy jeho fyzická zdatnost irelevantní,“ říká švýcarský poslanec Marcel Dobler.

Armáda uvádí, že například jen v roce 2012 kvůli nadváze odmítla 672 lidí. Parlament to teď chce změnit.

Na podobný problém upozorňuje u nás již delší dobu i poslankyně Jana Černochová z ODS, která se také domnívá, že u některých profesí, které současná moderní armáda potřebuje, by se fyzická omezení měla zrušit.

Legendární švýcarské bankovní tajemství končí. Státy (i Česko) si budou vyměňovat …

Daniel Baret


Klíčová slova: Švýcarsko, armáda, it


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější