Mírová konference v Paříži řeší konflikt Izraelců s Palestinci | Reflex.cz
nahoru

Mírová konference v Paříži řeší konflikt Izraelců s Palestinci

ČTK15. ledna 2017 • 10:38
Mírová konference v Paříži řeší konflikt Izraelců s Palestinci
foto: Reuters

V Paříži se dnes koná mírová konference, jejímž cílem je vyřešit konflikt Izraelců s Palestinci. Jednání se zúčastní zástupci 72 zemí, chybějí však hlavní aktéři, tedy zástupci Izraele a Palestiny. Francie uvedla, že schůzka nemá za cíl cokoliv Izraelcům nebo Palestincům vnucovat a že nakonec pouze přímé jednání mezi oběma stranami může konflikt vyřešit.

Na setkání budou zástupci hlavních evropských a arabských zemí a stálí členové Rady bezpečnosti OSN. Izraelský prezident Benjamin Netanjahu však odmítl schůzku a označil ji za zbytečnou a zmanipulovanou.

Podle agentury Reuters návrh závěrečného komuniké potvrzuje stávající mezinárodní rezoluce a vyzývá obě strany, aby znovu potvrdily svůj závazek k dvoustátnímu řešení a distancovaly se od úředníků, kteří ho odmítají.

Účastníci konference zřejmě také vyšlou vzkaz budoucímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že dvoustátní řešení mezi Izraelci a Palestinci je jedinou cestou vpřed. Varují zřejmě také před plány přestěhovat ambasádu USA z Tel Avivu, kde sídlí 68 let, do Jeruzaléma. Podle odborníků by tento krok mohl vykolejit mírové úsilí. Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu.

Fotograf zachytil unikátní moment. Na Sahaře včera padal sníh. Teprve podruhé v historii
Unikátní 3D video: Projděte si místo, kde se narodil Ježíš

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější