Mírová konference v Paříži řeší konflikt Izraelců s Palestinci | Reflex.cz
nahoru

Mírová konference v Paříži řeší konflikt Izraelců s Palestinci

ČTK15. ledna 2017 • 10:38
Mírová konference v Paříži řeší konflikt Izraelců s Palestinci
foto: Reuters

V Paříži se dnes koná mírová konference, jejímž cílem je vyřešit konflikt Izraelců s Palestinci. Jednání se zúčastní zástupci 72 zemí, chybějí však hlavní aktéři, tedy zástupci Izraele a Palestiny. Francie uvedla, že schůzka nemá za cíl cokoliv Izraelcům nebo Palestincům vnucovat a že nakonec pouze přímé jednání mezi oběma stranami může konflikt vyřešit.

Na setkání budou zástupci hlavních evropských a arabských zemí a stálí členové Rady bezpečnosti OSN. Izraelský prezident Benjamin Netanjahu však odmítl schůzku a označil ji za zbytečnou a zmanipulovanou.

Podle agentury Reuters návrh závěrečného komuniké potvrzuje stávající mezinárodní rezoluce a vyzývá obě strany, aby znovu potvrdily svůj závazek k dvoustátnímu řešení a distancovaly se od úředníků, kteří ho odmítají.

Účastníci konference zřejmě také vyšlou vzkaz budoucímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že dvoustátní řešení mezi Izraelci a Palestinci je jedinou cestou vpřed. Varují zřejmě také před plány přestěhovat ambasádu USA z Tel Avivu, kde sídlí 68 let, do Jeruzaléma. Podle odborníků by tento krok mohl vykolejit mírové úsilí. Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu.

Fotograf zachytil unikátní moment. Na Sahaře včera padal sníh. Teprve podruhé v historii
Unikátní 3D video: Projděte si místo, kde se narodil Ježíš

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,520
29,600
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější