nahoru

V Kambodži zatkli Češku a další čtyři cizince kvůli výrobě drog

ČTK 28. prosince 2016 • 10:25
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Kambodžská policie zadržela pět cizinců, které obvinila, že v zemi nelegálně vyráběli drogy. Mezi zadrženými je i Češka, potvrdila ČTK Irena Valentová z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí dnešní informaci kambodžského listu Khmer Times. Šestadvacetiletá žena se podle mluvčí k činu údajně přiznala, nyní je ve vazbě a hrozí jí vězení od dvou do pěti let.

"Jsou podezřelí z výroby a distribuce drogy vlastně na bázi MDMA, což by mělo odpovídat extázi. Datum soudu prozatím není stanoveno, vyšetřování může trvat několik měsíců," řekla Valentová. Černínský palác má informace z českého velvyslanectví v Bangkoku, které případ řeší ve spolupráci se zastupitelským úřadem v hlavním městě Kambodži Phnompenhu. "Jsme také v kontaktu s rodinou zadržené," dodala mluvčí.

Podle serveru Cambodia Expats jsou mezi zatčenými dva muži z USA a Ukrajiny a tři ženy z Finska, Ruska a Česka. Policie pátrá po případných dalších členech této skupiny.

List The Cambodia Daily napsal, že v sobotu odpoledne byla v Sihanoukvillu zadržena nejprve trojice - sedmadvacetiletý Ukrajinec, o rok starší Finka a šestadvacetiletá Češka. Zatčeni byli před restaurací, kde manipulovali s drogami. Asi o hodinu později pak policisté prohledali bungalov, kde našli další drogy a zařízení k jejich výrobě.

Ukrajinec při výslechu uvedl, že toto zařízení patří dvaapadesátiletému Američanovi, který byl pak zatčen spolu se svou ruskou přítelkyní. Američan, který se narodil v Bělorusku, přiznal, že se zabýval výrobou i distribucí drog.

Policie se o jeho aktivity zajímala už několik dní na základě udání místního muže, od nějž si Američan chatku pronajal. Bydlel ale na jiném místě a podezření majitele bungalovu vzbudil tím, že přicházel jenom zřídka a zdržel se vždy pouze pět šest hodin.

Policie našla 900 tablet extáze a prášek, který byl používán k výrobě dávek. Tablety se podle The Cambodia Daily prodávaly po 20 dolarech (517 Kč) a celé množství zabavených omamných látek mohlo skupině vynést 18.000 dolarů.

Američan přiznal, že si suroviny obstarával z Číny. Hrozí mu obvinění z výroby drog. Ukrajinec a Češka jsou podle The Cambodia Daily zadrženi za prodej drog, Finka a Ruska za konzumaci návykových látek.

Server Cambodia Expats uvedl, že v Kambodži platí přísné protidrogové zákony a že v případě usvědčení může lidem hrozit i dvacetiletý trest.

ČTK


Klíčová slova: Kambodža, drogy, policieDiskuse ke článku