nahoru

Rakušané volí v opakovaných volbách nového prezidenta

4. prosince 2016 • 11:34
Volební plakát Norberta Hofera, pravicového kadidáta na úřad prezidenta.
Volební plakát Norberta Hofera, pravicového kadidáta na úřad prezidenta.
• foto: 
ČTK

V Rakousku začalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Voliči si vybírají mezi nezávislým kandidátem podporovaným stranou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Květnové hlasování, v němž zvítězil Van der Bellen, kvůli formálním chybám při sčítání hlasů zrušil ústavní soud.

Celkem budou moci Rakušané dnes svůj hlas do urny vhodit ve více než 10.000 volebních místnostech. První z nich se otevřely už v 6:00, většina komisí ale voliče k urnám pustila až mezi sedmou a osmou hodinou. Hlasovat bude možné nejpozději do 17:00.

Jak hlasovali lidé, kteří přišli vhodit lístek do urny osobně, by mělo být jasné dnes kolem 19:30. Hlasy odevzdané korespondenčně se ale začnou sčítat až v pondělí, kdy by mohlo být také jasné, kdo usedne v kanceláři ve vídeňském Hofburgu. Ministerstvo vnitra ale minulý týden upozornilo, že oficiální výsledek možná oznámí až v úterý.

V květnu byl po sečtení hlasů z volebních místností na prvním místě Hofer, po přičtení hlasů z korespondenčního hlasování ale nakonec zvítězil Van der Bellen. Počet lidí, kteří si vybrali korespondenční způsob hlasování je tentokrát oproti květnu o 20 procent nižší.

Nového prezidenta může dnes vybírat celkem 6,4 milionu oprávněných voličů. Podle průzkumů veřejného mínění se dá čekat, že účast bude nižší než v květnu, kdy se druhého kola voleb zúčastnilo téměř 73 procent voličů.Klíčová slova: Rakousko, volby, prezidentDiskuse ke článku