nahoru

Francie dá každému imigrantovi 67 000 korun, když se vrátí domů. Skoro všichni ale zůstávají

Daniel Baret27. listopadu 2016 • 14:23
Vracení migrantů do Turecka.
Vracení migrantů do Turecka.
• foto: 
ČTK/AP

Francie se snaží omezit imigraci a používá k tomu nejrůznější způsoby. Teď nabízí každému novému imigrantovi, který nepochází ze zemí EU, zdarma letenku domů a k tomu hotovost 2500 euro, tedy kolem 67 tisíc korun. Existuje ale i možnost, že navrátilec nakonec získá až 10 tisíc euro v rámci programu získávání pracovních míst ve své vlasti. Naprostá většina migrantů ale odjet nechce, nebo chce přesídlit například do Velké Británie.

„Je to systém, který umožní lidem vytvářet stabilitu v zemi, odkud přišli a zároveň by měl podpořit to, aby se k nám nevraceli. Je to jakási kompenzace za to, že investovali na cestu do Evropy,“ řekl televizi BFM Didier Leschi, generální ředitel francouzského Úřadu pro imigraci a integraci. Nabídka zatím platí do konce letošního roku.

Žádnej Ortel, na Slavících byly druhé Hnidy!
Jiří X. Doležal 27. listopadu 2016 • 13:31

Žádnej Ortel, na Slavících byly druhé Hnidy!

 

Leschiho slova ale vyvolala i velkou kritiku, protože někteří Francouzi poukazují na to, že část imigrantů přišla ilegálně a že za porušení zákonů jim stát místo nucené deportace ještě hodlá zaplatit. Sám Leschi počítá s tím, že nabídky by mohlo využít kolem 4000 lidí, což by ale bylo pouze několik procent z těch, kteří letos do Francie přišli.

 

Pane Junckere, bežte s tím Fidelem do háje!
Jiří X. Doležal 26. listopadu 2016 • 23:43

Pane Junckere, bežte s tím Fidelem do háje!

Ředitel také dodal, že zajímavá by mohla být nabídka až 10 tisíc euro, kterou by mohl získat navrátilec, který pak s její pomocí doma vytvoří nějaká pracovní místa. A opět to u některých lidí narazilo – i ve Francii je dost místních občanů, kteří podobnou pomoc od státu při svém malém podnikání nedostanou.

Černý pátek, černé město. Londýn postihl velký výpadek proudu
Tereza Stonišová 26. listopadu 2016 • 20:16

Černý pátek, černé město. Londýn postihl velký výpadek proudu

 

Navíc podle sociálních pracovníků je podobná snaha vracet imigranty v podstatě marná, protože na sociálních dávkách dostanou tito lidé ve Francii daleko víc za jediný rok. „Je to naprosto zbytečné, to situaci nezmění,“ řekl jeden sociální pracovník britskému deníku The Independent.

Daniel Baret


Klíčová slova: migrace, uprchlíci, Francie, dotaceDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
22,570
28,650
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější