nahoru

Merkelová bude znovu kandidovat, věří jí více než polovina Němců

ČTK20. listopadu 2016 • 16:00
Angela Merkelová
Angela Merkelová
• foto: 
Profimedia.cz

Angela Merkelová bude znovu kandidovat na šéfku Křesťanskodemokratické unie (CDU) a na funkci německé kancléřky. Podle agentury DPA, která se odvolává na interní stranické zdroje, to dnes v Berlíně sdělila na schůzi vedení své strany. Předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer tuto zprávu uvítal a Merkelové slíbil podporu své sesterské strany. Kancléřka kolem 19:00 vystoupí na tiskové konferenci.

Její rozhodnutí znovu se ucházet o kancléřský úřad se všeobecně očekává. Německý deník Bild dnes informoval, že podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění si Merkelovou za kancléřku nadále přeje 55 procent Němců.

 

"Je dobře, že je nyní jasno," prohlásil Seehofer podle DPA v reakci na zprávy, že se Merkelová hodlá o vedení vlády znovu ucházet. Na tomto základě podle něj bude jasné, s jakými tématy strany půjdou do společné předvolební kampaně a kde přetrvávají rozdíly. Nicméně nyní nemůže být o "společné kandidátce na kancléře" žádných pochyb, dodal.

Takovéto rozhodnutí Merkelové se všeobecně očekávalo. Německý deník Bild dnes informoval, že podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění si ji za kancléřku nadále přeje 55 procent Němců. Zhruba za dva týdny se koná sjezd CDU, který by měl Merkelovou na další dva roky potvrdit v čele strany. Parlamentní volby by se měly v Německu uskutečnit v září příštího roku.

 

Aktuální průzkumy veřejného mínění dávají Merkelové velmi dobré šance na to, aby po vítězných volbách již počtvrté sestavovala německou vládu. Žena, která je kancléřkou už 11 let, by se tím vyrovnala velikánům německé politiky Konradu Adenauerovi (v čele spolkové vlády 1949-63) a Helmutu Kohlovi (1982-98). S oznámením kandidatury Merkelová dlouho váhala a na všechny otázky, jestli se bude znovu ucházet o vedení vlády, v posledních měsících odpovídala, že rozhodnutí oznámí, až přijde vhodná chvíle.

 

Důvodem, proč si dvaašedesátiletá politička dávala na čas, bylo i to, že čekala, až se urovnají spory s CSU o řešení migrační krize. Ty dvojici partnerských stran rozdělily nejvíce za poslední desítky let a jednu dobu to dokonce vypadalo, že bavorská formace Merkelovou znovu nepodpoří. Jak z CDU, tak z CSU ale v poslední době zaznívaly hlasy, že by kancléřka měla kandidovat znovu. Merkelová přes všechny výhrady k její migrační politice patří nadále mezi nejoblíbenější německé politiky a v rámci konzervativní unie nemá podle pozorovatelů reálnou alternativu. Ve čtvrtek ji podpořil i americký prezident Barack Obama, který prohlásil, že kdyby byl Němec, byl by jejím příznivcem 

Merkelová křesťanským demokratům předsedá už od roku 2000, kancléřkou se stala jako první žena v dějinách spolkové republiky v listopadu 2005. V čele CDU stál déle jen Kohl, který stranu vedl 25 let.

 

ČTK
Diskuse ke článku