Pravda o smrti odvážné pilotky: Vědci vyvrátili teorii, že by Amelia Earhartová zemřela při pádu svého letadla | Reflex.cz
nahoru

Pravda o smrti odvážné pilotky: Vědci vyvrátili teorii, že by Amelia Earhartová zemřela při pádu svého letadla

Martin Bartkovský3. listopadu 2016 • 12:45
Pravda o smrti odvážné pilotky: Vědci vyvrátili teorii, že by Amelia Earhartová zemřela při pádu svého letadla
foto: wikimedia.org

Píše se druhý červenec roku 1937. Pilotka Amelia Earhartová, první žena, která přeletěla Atlantský oceán, vzlétá z Nové Guinee se svým navigátorem v letounu Lockheed L-10 Electra na poslední část své cesty kolem světa. Do cíle v americkém Miami však nikdy nedoletí. Letadlo se zřítí do Tichého oceánu a Amelia i s navigátorem umírá. Nebo ne? Právě tragický konec ve vlnách Pacifiku je v rozporu s novými vědeckými objevy.

Její životní příběh je součástí povinného učiva na amerických školách a inspirací pro řadu žen na celém světě. Amelia Earhartová, americká pilotka, jež ve třiceti přeletěla Atlantik, o dva roky později překonala rychlostní rekord v ženském létání, v pětatřiceti přeletěla oceán znovu, jenže tentokrát sama, a ve čtyřiceti si naplánovala cestu kolem světa.

Právě ta se jí stala osudnou, když její letadlo po 35 tisících kilometrech vypovědělo službu, rádiová komunikace utichla a až do dnešních dnů se odborná i laická veřejnost domnívala, že ona i navigátor Fred Noonam zemřeli při nárazu do vodní hladiny. Mlhavý konec slavné ženy ale dostává v dnešních dnech reálnější obrysy, poslední výzkumy totiž dokazují, že pád letadla přežila a zemřela až za několik týdnů na pustém ostrově Nikumaroro ostrovního státu Kiribati.

Zastavte bezohledné bombardování Aleppa, žádají Lékaři bez hranic syrskou vládu a její…

S objevem přišla skupina vědců organizace TIGHAR (International Group for Historic Aircraft Recovery), kteří tvrdí, že se jim podařilo identifikovat ostatky Earhartové, jež byly nalezeny na zmíněném ostrově již v roce 1940. Britské úřady však kostru tehdy identifikovaly jako mužskou a podrobněji se nálezem nezabývaly. Až současné forenzní metody pomohly vědcům určit, že se skutečně jedná o tělo zmizelé pilotky.

Volání o pomoc, které nikdo neslyšel

Z nálezu ze čtyřicátých let však zbyla jen podrobná měření, samotné kosti se nezachovaly. Ředitel TIGHAR Ric Gillespie však pro CNN uvedl, že výzkum forenzních antropologů potvrdil téměř stoprocentní shodu u předloktí nalezených ostatků a pilotky. Navíc zbytek kostry odpovídá jejím dalším tělesným proporcím i etnickému původu Earhartové.

Afghánce ze slavného snímku hrozí vězení. Zachránit ji chce fotograf
Tereza Stonišová 28. října 2016 • 15:50

Afghánce ze slavného snímku hrozí vězení. Zachránit ji chce fotograf

Teorii o jejím životě na pustém ostrově navíc potvrdily další nálezy. Společnost TIGHAR totiž provedla od 90. let několik expedic, při nichž se podařilo najít hliníkový plát, který odpovídal vybavení letounu Lockheed L-10 Electra, řadu kosterních pozůstatků ryb a drobných živočichů, jimiž se trosečnice živila, a pozůstatky signálních ohňů, kterými se na sebe snažila upoutat pozornost.

Ze zpětné analýzy radiokomunikace v oblasti je patrné, že z porouchaného rádia vyslala i několik nouzových volání, ta ale v té době nikdo nezachytil. Z množství malých kůstek je možné usuzovat, že Amelia Earhartová bojovala o přežití několik týdnů, možná i měsíců, než pravděpodobně zemřela na dehydrataci, protože se na ostrově nenachází žádný zdroj pitné vody.

Prezidentské pátrání i konspirační teorie

Earhartová se naposledy ohlásí v 8.43 ráno s tím, že jim dochází palivo a oni nevidí letadlovou loď, na níž je mají doplnit. Krátce poté nařizuje prezident Roosevelt pátrání, do kterého se zapojí i letadlová loď Lexington a bitevní loď Colorado. Vše je ale marné a pilotka je 5. ledna 1939 úředně prohlášena za mrtvou.

Čína poprvé předvedla veřejnosti svůj nový neviditelný letoun J-20

Její nejasný konec dal vzniknout i několika konspiračním teoriím. Podle jedné ji zajali Japonci a popravili ji, podle jiné zase byla její havárie jen záminkou pro letecký průzkum japonských vojenských základen v oblasti a Earhartová dál žila v ústraní pod změněnou identitou.

Vědci z TIGHAR na konci října zveřejnili všechna svá zjištění s tím, že by životní příběh Amelie Earhartové měl končit kapitolou odvážné trosečnice na pustém ostrově, a ne spekulacemi a konspiračními teoriemi. Dvojice filmů, jež na motivy jejího života vznikly – Poslední let a Amelia –, se tak brzy možná dočkají dalšího přírůstku, který bude třeba monodramatickou verzí seriálu Ztraceni

Před 29 lety zemřel Rudolf Hess. Smrt Hitlerova zástupce dodnes halí tajemství
Rusové objevili nové deníky nacistického pohlavára Heinricha Himmlera
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější