nahoru

Soud zrušil odvolací jednání v korupční kauze kolem Ratha

ČTK 17. října 2016 • 12:59
David Rath pro Reflex
David Rath pro Reflex
• foto: 
Goto Nguyen Phuong Thao

Pražský vrchní soud zrušil veřejné projednání korupční kauzy kolem bývalého hejtmana Davida Ratha, které mělo začít 31. října. Kauza pravděpodobně podle informací ČTK poputuje zpět ke Krajskému soudu v Praze, který vynesl nepravomocný rozsudek. Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt ČTK bez bližších podrobností řekl, že se dnes soudci kauzou zabývali v neveřejném jednání. Výsledek nejprve musí soud oznámit advokátům obžalovaných.

Mluvčí bližší informace neuvedl. Obvykle však tento postup odvolacího soudu znamená, že původní rozsudek zruší a případ vrátí podřízenému soudu k novému projednání. Podle trestního řádu může odvolací soud rozsudek v neveřejném jednání zrušit, pokud v něm našel podstatné vady, které nejdou napravit při veřejném zasedání. 

Rozsudek může být například nejasný, neúplný, nepřiměřeně přísný nebo může vzbuzovat další pochybnosti. Při novém jednání prvoinstančního soudu se pak musejí některé důkazy opakovat nebo hledat nové.

Odvolací soud může podle trestního řádu trestní stíhání také přerušit v případě, že obviněného kvůli těžké chorobě nelze před soud postavit. Tato možnost je však v kauze, kde vedle Ratha figuruje dalších deset lidí, nepravděpodobná. Další nepříliš pravděpodobnou variantou je například zastavení řízení kvůli promlčení.

Rathův advokát Adam Černý dnes ČTK řekl, že o zrušení odvolacího jednání ho vrchní soud informoval. K neveřejnému zasedání zatím informace neměl. Stejně na tom byl i Tomáš Sokol, právní zástupce spoluobžalovaných Kateřiny a Petra Kottových. "O odročení vím. Řekněme, že vrácení je jedna z možných variant," napsal ČTK.

Krajský soud uznal loni v červenci Ratha vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení a propadnutí 20 milionů korun. V souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů.

Obžaloba spojuje bývalého poslance za ČSSD Ratha s údajnou trestnou činností někdejší ředitelky kladenské nemocnice Pancové (dnes Kottové) a jejího partnera, exposlance za ODS Kotta. Podle krajského soudu přizpůsobovala organizovaná skupina kolem Kottových veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory "velkým hráčům", kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali "křoví".

Korupční kauza kolem Ratha se týká 11 obžalovaných. Nejvyšší trest dostal bývalý hejtman, o rok nižší tresty odnětí svobody udělil krajský soud Kottovým. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností a spolupracující obviněná Ivana Salačová.

Rozsudku nad Rathem založenému na odposleších a také na doznání podnikatelky Salačové předcházelo hlavní líčení trvající dva roky a Rathova třídenní závěrečná řeč. Někdejší poslanec za ČSSD vnímá proces jako politický, soud podle něj rozhodl v rozporu s důkazy. Argumentoval mimo jiné podjatostí soudce Roberta Pacovského, který ho uznal vinným.

ČTK
Diskuse ke článku