Václav Havel

Václav Havel Zdroj: Václav Teichmann

Výživné čtení na ruském státním webu: Havel přinesl chudobu, podporoval války a ublížil lidem

Ruskou vládou placená agentura Sputnik šíří již několik let putinovskou propagandu po celém světě. Má i svůj web v češtině. A v posledních dnech to kvůli výročí 80. nedožitých narozenin schytal i exprezident Václav Havel. Naopak Sputnik skoro každý den chválí Miloše Zemana a často píše pozitivně o Václavu Klausovi.

Podívejme se na několik vyjádření, které k bývalému prezidentovi Havlovi řekli Sputniku někteří lidé. Je to skutečně „výživné“ čtení.

Vadim Tuchačov, historik-slavista, profesor Ruské státní humanitní univerzity:

„Pro většinu lidí s kritickým vztahem k Západu je Havel prvotřídní rusofob, který nenáviděl Rusko a házel mu klacky pod nohy, kde se dalo. Tito lidé si pamatují, jak podporoval zástupce takzvané nezávislé Čečenské republiky Ičkerie. Její vyslanci stále přijížděli do Prahy, setkávali se s lidmi obklopujícími prezidenta… Celkově je velmi těžké najít příklad, kdy by mluvil mírně o Rusku… Pro mne osobně je člověkem, který ´humanitárně´ vítal války, pochybným laureátem na vysokou cenu v boji za mír.“

Ľuboš Blaha, poslanec slovenského parlamentu za sociálnědemokratickou stranu Smer, předseda Výboru pro evropské záležitosti:

„Havel pustil na svobodu kriminálníky a vrahy svou hloupou amnestií. Zlikvidoval zbrojařský průmysl na Slovensku, což poslalo na dlažbu masu lidí a nepomohlo to míru, ale konkurentům. Později obhajoval bombardování Jugoslávie, dokonce ho považoval za humanitární… Sliboval lidem víc demokracie a sociální spravedlnosti, ale přinesl lumpen kapitalismus, chudobu, nezaměstnanost, nerovnost a aroganci elit… Nepůsobil na mě charismaticky, spíš naopak… Byl poslušným nástrojem západních mocností, čili se mýty o jeho dokonalosti budou šířit dál… Stal se symbolem polistopadového kapitalismu, který byl krutý, ponižující a ublížil milionům lidí.“

Ivo Vašíček, místopředseda České pirátské strany a nově zastupitel Jihomoravského kraje, kam se dostal v koalici se Zelenými:

„Jsem přesvědčen, že měl dobré úmysly a dokázal i v době, kdy vládla komunistická totalita nastolovat vize a strhávat lidi k boji za svobodu. Myslím si však také, že tehdy nerozpoznal záměry finančních mocenských skupin, které tehdy převzaly moc v USA… První trhliny v názorech na něj mi zaselo až napadení Srbska vojsky USA... Vůbec netuším, zda by Václav Havel také změnil názor na naše členství v NATO, po všech těch událostech, a zjištění, že jsme ztratili obranyschopnost a legitimizujeme vojenské agrese pod falešnými záminkami proti slabším.“

Přemysl Votava, člen předsednictva strany Národní socialisté - LEV21 (založil ji kdysi expremiér Jiří Paroubek):

„Polistopadový Václav Havel sliboval více, než mohl sám splnit. Svou přílišnou důvěrou či dokonce naivitou, se stal spíše figurkou v politických hrátkách NATO… Stále více se dostával do zajetí své politické nadřazenosti… Jeho symbol je dnes uměle a záměrně udržován... S odstupem let je cítit značné zklamání české veřejnosti, při hodnocení polistopadové činnosti Václava Havla… Postupně ztrácel vliv na vnitřní i zahraniční politiku, ale ztrácel i svou soudnost, při svých postojích. K hodnocení Václava Havla patří i vážné sociální dopady na některé sociální skupiny. Za výkladní skříní nadbytku, začaly prudce narůstat sociální problémy bez hlubšího zájmu, či dokonce návrhů řešení od V. Havla.“