Asistovaná sebevražda: V Belgii podstoupil eutanazii první dětský pacient | Reflex.cz
nahoru

Asistovaná sebevražda: V Belgii podstoupil eutanazii první dětský pacient

ČTK17. září 2016 • 11:00
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
• foto: 
YouCaring

V Belgii zemřel při asistované sebevraždě první dětský pacient, uvedl dnes místní tisk. Belgické království je jedinou zemí světa, která povoluje eutanazii nezletilým, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí a rozhodnou se tímto způsobem zkrátit své utrpení, uvedla agentura AFP.

Příslušný zákon platí od roku 2014. Nezletilí nemocní smějí žádat o eutanazii i v Nizozemsku, ale zde až od věku 12 let.

"Naštěstí je jen velmi málo dětí, které připadají v úvahu. To ale neznamená, že bychom jim měli odpírat právo na důstojnou smrt," řekl předseda belgické Federální komise pro kontrolu a posouzení eutanazie Wim Distelmans, který potvrdil první dětskou eutanazii vlámskému deníku Het Nieuwsblad.

První případ dětské eutanazie se udál ve Vlámsku. Zdroje neuvedly jméno ani další podrobnosti eutanazie nezletilého, který podle lékařů trpěl v poslední fázi nevyléčitelné nemoci, dodal vlámský list.

Nezletilý pacient musí sám požádat o eutanazii. Případ poté posoudí lékařský tým a jeden nezávislý psycholog. Souhlas musejí dát také rodiče nemocného dítěte. Navrhovatelé zákona se odvolávali na přání některých belgických lékařů a zdravotníků, kteří se setkávali s "nesnesitelnou bolestí" u některých dětí.

Cyril Höschl: Zabíjet depresívní jedince?
Cyril Höschl 31. července 2015 • 12:28

Cyril Höschl: Zabíjet depresívní jedince?

V Kanadě se smí provádět asistovaná sebevražda, v provincii Ontario na ní dostanete i…

Kolumbie provedla první eutanazii, usmrcen byl muž s rakovinou

ČTK


Klíčová slova: eutanazie, belgie, dítě, smrtDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,460
28,690
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější