Výstraha Chorvatsku. Plitvickým jezerům hrozí vyškrtnutí ze seznamu UNESCO | Reflex.cz
nahoru

Výstraha Chorvatsku. Plitvickým jezerům hrozí vyškrtnutí ze seznamu UNESCO

Jiří Štefek3. srpna 2016 • 12:00
Výstraha Chorvatsku. Plitvickým jezerům hrozí vyškrtnutí ze seznamu UNESCO
foto: Wikimedia.org

Snad každý zná ze svého dětství legendární film „Poklad na Stříbrném jezeře“, v němž se chce bandita Cornel Brinkley zmocnit indiánského pokladu ve skále nad jezerem. Oním „Stříbrným jezerem“ byla tehdy jugoslávská, nyní chorvatská, Plitvická jezera. Legendární mayovka ze 60. let z nich udělala doslova turistickou atrakci. Nyní tato masová pozornost turistů dělá Chorvatům nemalé vrásky na čele – Plitvickým jezerům totiž hrozí, že budou vyškrtnuta ze seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Podle místních médií nyní tato mezinárodní instituce se sídlem v Paříži hrozí Chorvatsku, že by mohla být Plitvická jezera ze seznamu UNESCO vyškrtnuta. Jako důvod je uvedena masová turistika v této části Chorvatského národního parku a z ní plynoucí nadměrný hluk i nedostatečná ochrana přírody. Ročně tento turistický magnet navštíví až 1,3 milionu lidí, přičemž během letní sezony to je až 15 tisíc lidí denně.

Klienti cestovní kanceláře v úpadku mají dostat zpět plnou cenu zájezdu, rozhodl…

Vjeran Pirsic, ekologický aktivista z nevládní organizace Eko Kvarneru uvedl, že varování UNESCO je potřeba brát velmi vážně a měla by se tím zabývat nejen chorvatská vláda, ale i všichni místní politici.Dočasný ředitel národního parku Andjelko Novosel nedávno opět varoval, že UNESCO míní svoje varování vážně a že země dostala čas do února 2017, aby provedla opatření k nápravě. „Chorvatsko je žádáno, aby uvalilo moratorium na výstavbu. Bude potřeba, aby se veřejné instituce zapojily do procesu vypracování strategického plánu na posuzování vlivů na životní prostředí,“ uvedl.

Pirsic připomněl, že v roce 2011 návštěvnost Chorvatského národního parku poprvé překročila 1 milion osob ročně a stále narůstá, přičemž trend ve světě je opačný a většina zemí se snaží počet návštěvníků chráněných parků omezit.

Nezvyklý trik: Italské Jesolo vrátí turistům na pláži peníze, pokud prší

Plitivická jezera, která spojují kontinentální a pobřežní část Chorvatska v regionu Lika, jsou na seznamu UNESCO od roku 1979. Chorvatsko má dohromady na této listině celkem osm památkově chráněných míst.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,420
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější