nahoru

Dahlgren se pořezal břitem, strážci vytrhával obušek. Skončil na psychiatrii

ČTK 19. července 2016 • 11:30
Kevin Dahlgren u soudu
Kevin Dahlgren u soudu
• foto: 
ČTK

Obžalovaný Kevin Dahlgren se ve vazební věznici pokusil pořezat břitem, poté se strážci pokusil vytrhnout obušek, vyplývá to ze zprávy věznice dnes čtené u soudu. Dahlgrenovi strážci dali pouta a Dahlgren poté skončil na psychiatrickém oddělení vazební nemocnice. Američan je obžalovaný ze čtyř vražd v Brně-Ivanovicích, které se staly v květnu 2013. Čtyřiadvacetiletému Dahlgrenovi v případě prokázání viny hrozí až doživotí. Soud dnes ukončil dokazování, soudce líčení přerušil do 13:00. Poté se budou číst závěrečné řeči.

Dahlgren podle zprávy z vazební věznice řekl, že se nechtěl zabít, ale snažil se o vyventilování naštvanosti a že se nic podobného už se nebude opakovat.

Psycholožka Beata Nour Mohammadi, která u soudu dnes vypovídala, u Dahlgrena nalezla výrazné rysy emoční nestability, negativistické a disociální, které podle ní vytváří obraz velmi těžké poruchy osobnosti. Psycholožka s Dahlgrenem strávila osm sezení, podle ni o sobě velmi rád vyprávěl. Jak řekla, ve třetí nebo ve čtvrté třídě začal zažívat velké úzkosti, kdy se bál, že na něj ze skříně vyskočí vrah. Na základě toho se u něj začal rozvíjet jeho agresivní potenciál. Chtěl se stát velkým negativním hrdinou, kterého se všichni bojí. Protože pokud se ho všichni bojí, nemusí se bát on.

Pozvání k příbuzným do Brna Dahlgren podle psycholožky bral jako rozhřešení, signál ve špatném období. Už v letadle ale prý cítil napětí, měl pocit, že to nezvládne, že selže. Pak se chvíli v Brně cítil dobře, šťastně, negativní pocity se ale brzy vrátily. Nakonec se Dahlgren v Brně podle psycholožky cítil jako v pasti, obával se totálního selhání, které mu vždycky nahánělo hrůzu. Proto se prý mohl odhodlat ke krutému činu - stal se katarzí z obrovského vnitřního napětí.

Dnes před soudem vypovídala i Jindřiška Überhuberová, která jako poslední mluvila se zavražděnou sestřenicí Dahlgrena. Vypovídala také odbornice na genetiku-forenzní statistiku Anastassiya Zidkova. Podle ní genetické stopy nenasvědčují tomu, že by v domě byli jiní lidé než jeho obyvatelé. Dahlgren přitom při výslechu u FBI uvedl, že vraždu mohli spáchat Rusové či Rumuni, s nimiž prý měl večer před vraždami konflikt.

Podle obžaloby Dahlgren usmrtil všechny čtyři členy rodiny, u níž dočasně bydlel - otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Hlavní líčení začalo na přelomu května a června, vypovídala řada svědků, sousedé, uklízečka, pošťačka i přítelkyně jednoho ze zavražděných mladíků. Vypovídali také patologové, kteří popsali brutalitu a mnohočetnost zranění zavražděných. Dahlgren sám zatím u soudu vypovídat odmítl.

Dahlgren je od loňska v Brně ve vazbě. Spojené státy ho jako prvního svého občana vydaly ke stíhání v Česku. Když mrtvé v Ivanovicích lidé objevili, byl Dahlgren na cestě do USA.

ČTK


Klíčová slova: soud, vražda, dahlgrenDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.