Summit EU: Nové dálnice smí Česko začít budovat | Reflex.cz
nahoru

Summit EU: Česko může začít budovat zpožděné dálnice

ČTK29. června 2016 • 10:07
Summit EU: Česko může začít budovat zpožděné dálnice
foto: Marek Douša

Česko bude moci už v příštím roce začít s budováním některých z desítky významných dopravních staveb, které dosud blokovaly staré posudky vlivu na životní prostředí (EIA). O dohodě s Evropskou komisí dnes novináře v Bruselu informoval premiér Bohuslav Sobotka, který se na věci v úterý domluvil s předsedou unijní exekutivy Jeanem-Claudem Junckerem.

Podmínkou podle předsedy vlády je, aby český parlament velmi rychle schválil příslušnou novelu o EIA, kterou už mají poslanci na stole. Po prázdninách by pak mělo být možné získat stavební povolení, zahájit výběrová řízení na dodavatele a příští rok stavět.

Ťok, ťok, tady represe. Ministerstvo trestá řidiče, že jezdí po silnicích

Sobotka připomněl, že bez dohody s komisí by Česko nemohlo na stavby čerpat evropské peníze. "Součástí té dohody je, že na všechny tyto stavby budou použity evropské fondy a že to Evropská komise nebude zpětně žádným způsobem zpochybňovat," poznamenal premiér. Spoluúčast se podle něj pohybuje v desítkách miliard korun, záviset bude na tom, jak rychle se reálně podaří stavět a peníze čerpat.

Se starým posudkem EIA měla v minulých měsících komise problém u přibližně stovky staveb. Vyjednávalo se hlavně o desítce klíčových dálničních úseků a části jedné železniční tratě, u nichž už jsou vykoupené pozemky, získaná územní rozhodnutí a stavebnímu povolení bránil právě jen posudek EIA vydaný podle zákonů platných ještě před českým vstupem do EU. Právě těch se dnešní dohoda týká.

Dálnice D8 mát být příští rok dokončena. Silnici dlouhou 92 kilometrů staví stát 30 let!

Premiér Sobotka dnes poznamenal, že u ostatních projektů už zadalo ministerstvo dopravy na začátku roku přípravu nového posudku EIA podle aktuálních pravidel. "Tam čas máme, řada z nich není ve fázi, kdy by se mohlo začít příští rok stavět," řekl premiér. Pro Česko je totiž klíčové, aby rychle a v maximální míře využilo peníze z operačního programu Doprava 2.

Český premiér předpokládá, že sněmovna příslušnou novelu schválí už v prvním čtení. "Doufám, že opozice bude jednat v národním zájmu a nebude blokovat klíčové dopravní stavby. Navíc je myslím zřejmě spoluodpovědnost opozice za to, že nebyly včas připraveny," poznamenal dnes předseda vlády s tím, že projednání zákona je pro vládní koalici jedna z hlavních priorit.

Mýto aneb neschopnost a diletantství zvítězily nad pravdou, láskou, lží i nenávistí
PDF mapa ke stažení: Plánovaná výstavba dálnic.

ČTK


Klíčová slova: silnice, dálnice, evropská unieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,380
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější