nahoru

Brexit a fantasy: Hra o trůny v ohrožení, aktivistka Rowlingová, Gimli nesmí volit

Martin Valeš 23. června 2016 • 18:06
Brexit a fantasy: Hra o trůny v ohrožení, aktivistka Rowlingová, Gimli nesmí volit
foto: IMDB

Geekové a nerdi čtou, sledují či hrají fantasy a sci-fi, aby unikli šedému, nudnému či prostě ošklivému reálnému světu. Ale ti britští těžko uniknou politické otázce číslo jedna: zůstat, nebo odejít z EU? I jejich oblíbení autoři a herci se mocně vyjadřují. Z většiny pro setrvání.

Autorka Harryho Pottera, Angličanka J. K. Rowlingová, je politicky aktivní dlouhodobě. Podporuje různé menšiny, Skotům rozmlouvala odtržení od Británie a teď nemá na Twitteru prakticky nic než brexit.

„Pro některé na straně Leave není EU toliko nedokonalá či potřebná změn: je podlá. Svazek, jenž se zrodil z kolektivní touhy nezažít už v Evropě další válku, se zobrazuje jako orwellovský monolit, připomínající ve své žádostivosti po moci Velkého bratra,“ argumentuje v komentáři nazvaném O monstrech, padouších a EU referendu. Špatná informovanost a důraz na emoce a vykládání příběhů jsou podle ní znát na obou stranách, ale brexit na ně sází více. „Nejsem odborník na příliš věcí, ale umím stvořit monstrum. Všichni fiktivní zloduši zhušťují primární děsy a mají několik společných vlastností. Jsou nezranitelní, ba skoro nesmrtelní, bez svědomí páchají zvěrstva a obyčejným člověkem či běžnými prostředky nemohou být poraženi. Hannibal Lecter, Velký bratr, Lord Voldemort: všichni jsou zároveň nelidští a nadlidští a to je to, co nás nejvíc děsí.“

Nicméně sama se nevyhýbá zjednodušujícím příměrům: Jeden z fanoušků tweetoval, že Vernon Dursley – zaprděný maloměšťácký strýc Harryho Pottera – by hlasoval pro odchod. „Pravda,“ retweetla Rowlingová.

K účasti ve volbě vyzvala i filmová Hermiona, totiž herečka Emma Watsonová.

Naopak za své právo hlasovat marně bojoval John Rhys-Davies, známý jako trpaslík Gimli z Pána prstenů. Narodil se sice v Anglii velšským rodičům, ale tři dekády už žije na keltském ostrově Man. Ten ovšem technicky nepatří do Spojeného království, je v podstatě jeho protektorátem – korunním závislým územím. A tak nepatří ani do Evropské unie, jeho 85 tisíc obyvatel nevolí v britských volbách, a tedy ani v referendu.

„To prostě není fér a to já nemám rád,“ stěžoval si Rhys-Davies. „Man byl součástí britských ostrovů po tisíc let. Tihle lidé bojovali proti španělské Armadě, Napoleonovi i Hitlerovi. Je to urážka,“ citoval ho Wall Street Journal. Uspořádal kvůli tomu petici a jeho podporovatelé napsali královně (která je zároveň „Lordem Mannu“), ale sto tisíc hlasů nesehnal a nic z toho nebylo.

Do debaty kolem brexitu se vložil také Ian McKellen (Gandalf v Hobitovi a Pánu prstenů, Magneto v X-Menech). Ten to vzal z pohledu homosexuála; na Den proti homofobii vyšel jeho článek pro kampaň Británie silnější v Evropě. „Evropská unie hrála klíčovou roli v povýšení práv LGBT na zákonitou rovnost – v Británii, Evropě i po světě,“ zavzpomínal, jak Londýn gaye ještě pár desítek let nazpátek diskriminoval. „Když jste gay, jste internacionalista. Nechci, abychom vystoupili,“ řekl Daily Telegraphu. A další kolega z Hobita, Benedict Cumberbatch (mluvil draka Šmaka; taky hraje Sherlocka), podepsal spolu s dalšími třemi stovkami umělců dopis proti brexitu.

Server Independent se zase na poslední chvíli snaží k volbě pro setrvání přesvědčit fanoušky seriálu Hra o trůny. Americkou ságu totiž HBO natáčí zejména v Severním Irsku, kde rozvoji filmového průmyslu pomohly dotace EU. „Pokud vás politické, obchodní a ekonomické úvahy v debatě kolem EU referenda nezviklají, možná se to podaří těm kolem vašeho oblíbeného seriálu. Poslouchejte, tohle je rozhodně věc velké důležitosti,“ začíná článek nazvaný Brexit by ohrozil Hru o trůny. I když nakonec autor uznává, že gigant jako Hra o trůny by takovou lapálii ustál, ovšem na rozdíl od jiných produkcí, které by mohly mít o belfastská studia zájem. Kromě toho zapomíná dodat, že poslední dvě série Hry o trůny se zřejmě natočí naráz ještě letos; do té doby Británie ještě v EU bude, vyjednávání a realizace brexitu potrvají roky. A za druhé, Londýn pak bude moci evropské dotace nahradit, bude moci doplácet na libovolné odvětví, jak uzná za vhodné. Peněz bude dost, když je přestane posílat do Bruselu.

Video se připravuje ...
Natáčení Hry o trůny v Severním Irsku.VIDEO HBO

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.