Keira Knightley půjde volit.

Keira Knightley půjde volit. Zdroj: 5 Seconds

Stephen Hawking: Vědci EU potřebují.
Benedict Cumberbatch.
John Cleese.
Daniel Craig je proti brexitu.
8
Fotogalerie

Nenechte si roz****t budoucnost! Brexit řeší Hawking, Cleese, Beckham i Knightleyová

Do kampaně o setrvání či opuštění Evropské unie se zapojila i řada celebrit. Stephen Hawking řeší vědeckou spolupráci, David Beckham vzpomínal na evropské spoluhráče v Manchesteru, Jeremy Clarkson si propaguje nový pořad a John Cleese nevěří v možnost reforem EU.

Agitační video „namluvil“ svým počítačem i nejslavnější astrofyzik Stephen Hawking: „Vědci vědí, že pokrok vychází ze spolupráce. Společnou prací v Evropě posilujeme naše hospodářství, získáváme větší vliv ve světě a poskytujeme budoucí příležitosti mladým lidem. Opuštění Evropy by ohrozilo pozici Británie coby světového lídra ve vědě a inovacích."

Video placeholde
Stephen Hawking: Vědci EU potřebují. • YouTube

Fotbalista-model David Beckham zavzpomínal na mládí v Manchesteru United: „Byli jsme lepší a úspěšnější tým díky dánskému brankáři Peteru Schmeichelovi, vedení Ira Roye Keanea a dovednostem Francouze Erika Cantony.“ A stejně se mu líbilo v dalších evropských klubech (angažmá v USA zrovna zamlčuje…).

I'm passionate about my country and whatever the result of Thursday's referendum, we will always be Great. Each side has the right to their opinion and that should always be respected whatever the outcome of the European Referendum. I played my best years at my boyhood club, Manchester United. I grew up with a core group of young British players that included Ryan Giggs, Paul Scholes, Nicky Butt and the Neville Brothers. Added to that was an experienced group of older British players such as Gary Pallister, Steve Bruce and Paul Ince. Now that team might have gone on to win trophies but we were a better and more successful team because of a Danish goalkeeper, Peter Schmeichel, the leadership of an Irishman Roy Keane and the skill of a Frenchman in Eric Cantona. I was also privileged to play and live in Madrid, Milan and Paris with teammates from all around Europe and the world. Those great European cities and their passionate fans welcomed me and my family and gave us the opportunity to enjoy their unique and inspiring cultures and people. We live in a vibrant and connected world where together as a people we are strong. For our children and their children we should be facing the problems of the world together and not alone. For these reasons I am voting to Remain

Fotka zveřejněná uživatelem David Beckham (@davidbeckham),Čen 21, 2016 v 12:15 PDT

Trochu jako reklamu na svůj nový pořad Grand Tour pojali euroagitku bývalí moderátoři motoristického pořadu Top Gear, Jeremy Clarkson a James May. „Clarkson a May se nedokážou shodnout na ničem. Kromě: Fordu Mondeo (starého). Sendvičové pomazánky. A že Británie je silnější, bezpečnější a bohatší v Evropské unii.“

K volební účasti vyzývá herečka Keira Knightleyová (Piráti z Karibiku, Pýcha a předsudek,...): „Nacvičit dokonalý výraz pro přebírání cen zabere jen pět vteřin. A pět vteřin zabere nakreslit křížek do volebního lístku. Pět vteřin, abyste zabránili ostatním roz****t vaši budoucnost.“ Explicitně se nevyjadřuje, jak bude volit, ale klip prezentují zastánci setrvání v EU a na mladou herečku uslyší spíše mladí voliči, u nichž je tendence volit proti brexitu. Jen je přilákat k urnám.

Video placeholde
Keira Knightley: Jděte volit! • 5 Seconds

Proti EU je Michael Caine (Batmanův majordomus v trilogii Temný rytíř, Sejměte Cartera, ...). Cítí se být kvalifikován politiku komentovat – že prý dokáže věci nahlížet ze všech úhlů pohledu, neboť má za sebou práci v továrně i život na podpoře, než se z něj stal multimilionář, který odvádí spoustu daní.

„Nevím, pro co hlasovat. Obojí je strašidelné. Ale pokud nedojde k nějakým extrémně výrazným změnám, měli bychom vystoupit. To nejde, aby vám diktovaly tisíce úředníků bez tváří."

A podobně se vyjadřuje John Cleese, hvězda Monty Pythonů a Hotýlku. Unii podle něj není pomoci.

Jednoduché sdělení prezentuje na Instagramu Elton John: Budujme mosty, ne zdi.

I'm voting to remain. #StrongerInEurope

Fotka zveřejněná uživatelem Elton John (@eltonjohn),Čen 21, 2016 v 1:28 PDT

Stovky umělců zveřejnily jasně formulovaný dopis proti brexitu: „Británie v Evropě je nejen silnější, nýbrž i nápaditější a kreativnější, náš tvůrčí úspěch by byl odchodem vážně oslaben.“ Podepsal ho třeba Benedict Cumberbatch (seriálový Sherlock, drak v Hobitovi, Hamlet…), Jude Law (Watson z filmového Sherlocka Holmese), režisér Danny Boyle (Trainspotting, Milionář z chatrče…), Helena Bonham Carterová (Králova řeč, Harry Potter a spousta filmů Tima Burtona). Ostatně i sama autorka Harryho Pottera, J. K. Rowlingová, se velice aktivně vyjadřuje pro setrvání v EU; na jejím Twitteru teď není skoro nic jiného.

Na Twitteru rozjela diskusi i zpěvačka Lily Allenová: „Chce se tu někdo bavit o EU referendu bez zmínky o migraci?“ A když se jí kdosi zeptal, zda podporuje nevolené elitistické byrokraty, odpověděla: „Měli bychom s nimi bojovat zevnitř.“

O poznání jednodušší sdělení poslala na Twitter spisovatelka a herečka Joan Collinsová (např. seriál Dynastie).

Na vlně diskuzí si patrně chtěl polívčičku přihřát i stárnoucí zpěvák Bryan Adams, který sice rovněž poddaným Alžběty II., ale s EU nemá nic společného, neb je Kanaďan. "Opravdu Spojené království chce být ovládáno lidmi, kteří nejsou volení?"