Oběť spiknutí nebo podvodník? Spisovatel Stephan Templ se vrátil z rakouského vězení do Prahy | Reflex.cz
nahoru

Oběť spiknutí nebo podvodník? Spisovatel Stephan Templ se vrátil z rakouského vězení do Prahy

Daniel Baret9. června 2016 • 18:00
Rakouský historik a spisovatel Stephan Templ.
Rakouský historik a spisovatel Stephan Templ.
• foto: 
stephantempl.com

Rakouský židovský spisovatel a historik Stephan Templ, který byl v roce 2014 ve Vídni v kontroverzním procesu odsouzen na rok vězení nepodmíněně, se vrátil do Prahy, kde žije. Za podvod nakonec seděl v Rakousku osm měsíců, minulý pátek byl propuštěn.

Templ, který se podrobně věnoval historii meziválečné československé architektury, je mimochodem i spoluautorem seznamu židovského majetku, který nacisté zabavili a Rakousko ho nikdy nevrátilo původním majitelům. Sám tvrdí, že rozsudek nad ním byl pomstou rakouského státu za jeho kritickou publikační činnost. 

Původně rakouský Nejvyšší soud odsoudil Templa v roce 2014 ke třem letům vězení, po odvolání snížil trest na jeden rok. Informoval o tom web The Local.

V roce 2005 Templ údajně požádal v zastoupení své matky o vyplacení podílu na prodeji budovy bývalého sanatoria ve vídeňské čtvrti Josefstadt. Část budovy původně patřila jeho židovské rodině a nacisté jim ji po anšlusu Rakouska v roce 1938 zabavili. Podle soudu však v žádosti úmyslně zamlčel svou tetu a později uvedl, že jeho matka byla jedináček. Stát tak prý připravil o 550 tisíc euro na podílu, který měl připadnout právě jeho příbuzné.

Wintonův transport: Hrdinové byli rodiče
Petr Vrabec 9. května 2014 • 21:24

Wintonův transport: Hrdinové byli rodiče

Templ ale tvrdí, že to, že neoznačil při nárocích i tetu, se kterou prý 30 let neudržoval žádný kontakt, bylo jen opomenutí. 

Stephan Templ se teď vrátil do Prahy a chce dál bojovat za očištění svého jména. K Rakousku internetovému portálu The Times of Israel řekl, že „nechce žít na místě, které mu ukradlo svobodu, aniž by k tomu mělo jakýkoli legitimní důvod“.

Židovské muzeum vystavuje fotky ghetta v Šanghaji
Mav 11. května 2016 • 10:15

Židovské muzeum vystavuje fotky ghetta v Šanghaji

Koncentrační tábor Osvětim odkryl tajemství: V jednom z vystavovaných hrnků byly…

Daniel Baret


Klíčová slova: Stephan Templ, RAKOUSKODiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,180
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější