nahoru

Koncentrační tábor Osvětim odkryl tajemství: V jednom z vystavovaných hrnků byly objeveny ukryté šperky

Tereza Stonišová19. května 2016 • 08:00
Koncentrační tábor Osvětim odkryl tajemství: V jednom z vystavovaných hrnků byly objeveny ukryté šperky
foto: Muzeum Osvětim-Březinka II.

V jednom z hrnků, který vystavují v muzeu bývalého nacistického tábora Osvětim-Březinka v Polsku, byly zcela náhodou objeveny ukryté šperky. Byly schované na dně jednoho z obyčejných hrnků, který je součástí stále osvětimské expozice. Informoval o tom dnes ředitel tamního muzea.

Šperky při pravidelné kontrole objevil kurátor výstavy, který chtěl kuchyňské náčiní, jež je součástí sbírky, přelakovat. Během práce se podíval dovnitř a objevil prsten a náhrdelník, který dovnitř uschovala neznámá oběť nacisty zinscenovaného holocaustu. Ředitel muzea Piotr Cywinski, že ukrývání cenností během holocaustu nebylo nijak neobvyklé. Jen málo šperků se však po skončení 2. světové války vrátilo ke svým původním přeživším majitelům, či k rodinám zavražděných Židů.

 

Fakt, že si Židé klenoty ukrývali do těch několika málo věcí, které si směli vzít do tábora, svědčí podle Cywinského o jejich nedůvěře - nacisté jim totiž neustále tvrdili, že zabavené věci jim budou vráceny. Podle oficiální zprávy o nálezu, kterou vydalo osvětimské muzeum, je souprava stará téměř sto let - vyrobili ji v Polsku mezi lety 1921 a 1931. Osvětimské muzeum vlastní na 12 tisíc podobných hrnků, proto byly náhodou klenoty objeveny až po více než sedmdesáti letech od osvobození vyhlazovacího tábora.

 

Tereza Stonišová


Klíčová slova: židé, nacismus, objev, šperky, OsvětimDiskuse ke článku