Policie v Paříži má už toho dost - nechce hlídat fanouškovské zóny při fotbalovém Euru | Reflex.cz
nahoru

Policie v Paříži má už toho dost - nechce hlídat fanouškovské zóny při fotbalovém Euru

Daniel Baret5. června 2016 • 14:00
Francouzská policie
Francouzská policie
• foto: 
ČTK

V takzvaných fanouškovských zónách se při fotbalových šampionátech vždy scházejí tisíce lidí, kteří zde popíjejí a sledují zápasy na velkých obrazovkách. Podobné plány mají desetitisíce lidí z celého kontinentu i ve Francii, kde příští týden začne Mistrovství Evropy. Jenže policie v Paříži nechce zóny hlídat. V takovém případě by musely zůstat uzavřené.

„Policie je zcela přetížená, příslušníci jsou vyčerpáni a proto navrhujeme neotevírat v Paříži fanouškovské zóny v průběhu Eura,“ napsal v dopise pařížský policejné šéf Michel Cadot ministru vnitra Bernardu Cazeneuveovi. Z dopisu citovala ve čtvrtek agentura AFP.

Policie je ve francouzské metropoli v permanentní pohotovosti už od loňských listopadových teroristických útoků, navíc v posledních týdnech přibyly opakované pouličním protesty a stávky, město se momentálně potýká i s hrozbou záplav. Policisté proto odmítají vykonávat další práci, protože té současné již mají nad hlavu.

Francouzi zachytili signál černých skříněk zříceného letadla, tvrdí vyšetřovatelé

Situaci využil bývalý prezident Nicolas Sarkozy (chce se o úřad hlavy státu opět ucházet i příští rok), který podpořil policii a řekl, že v zemi „existují jiná velká rizika a policisté by neměli být zahlcování dalším hlídáním fanoušků v zónách“. Sarkozy a další kritici narážejí na to, že americké tajné služby vydaly před několika dny otevřené varování před možnými letními teroristickými útoky v Evropě a do seznamu zařadily i Francii.

Francouzské vlaky se proměnily v muzeum na kolejích. Inspirují se i České dráhy?

Premiér Manuel Valls chce ale fanouškovské zóny zachovat přes všechny hrozby i v Paříži.

V jiných francouzských městech by měly fanouškovské zóny bez problémů fungovat. Česká reprezentace bude hrát na šampionátu svoje tři první zápasy ve skupině ve městech Toulouse, Saint-Éttiene a Lens.

Daniel Baret


Klíčová slova: Francie, policie, terorismusDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější