Neutrální Švédsko se bojí Ruska, odhlasovalo, že vojska NATO mohou být na jeho území | Reflex.cz
nahoru

Neutrální Švédsko se bojí Ruska, odhlasovalo, že vojska NATO mohou být na jeho území

Daniel Baret29. května 2016 • 12:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Více než 200 let už trvá neutralita Švédska, ale tato skandinávská země se v posledních letech obává jak agresivního Ruska, tak hrozby mezinárodního terorismu. Švédský parlament proto přijal ve středu historické rozhodnutí – jednotkám Severoatlantické aliance (mohou to být i čeští vojáci) bude od příštího roku povoleno pobývat na švédském území.

V samotném Švédsku je podobné rozhodnutí vnímáno jako velmi kontroverzní, ale rozhodnutí parlamentu bylo zcela jednoznačné. Navíc v posledních letech prudce stoupá podpora toho, aby se tento skandinávský národ připojil k NATO jako člen. Před deseti lety by souhlasilo se vstupem do Aliance jen kolem 20 procent lidí, teď už je to přes 40 procent.

Nový ruský zákon: Uděláte si na internetu srandu z hymny a Putin vás pošle do vězení

Důvodem je pokračující agresivní politika Ruska, ale i hrozby mezinárodního terorismu. Ruské ponorky a stíhačky se poměrně často objevují blízko švédských námořních a vzdušných hranic. Švédové vidí i příklad sousedního Norska a Dánska, které jsou členy NATO a nevyvolává to u občanů žádné problémy, spíše naopak.

Rozhodnutí Švédska podle bezpečnostních expertů může souviset i s tím, že Moskva vede tvrdou propagandu proti Polsku a pobaltským státům, které se v blízkosti Švédska nacházejí.

Budete v hledáčku ruských raket, pohrozil Putin Polsku a Rumunsku

Daniel Baret


Klíčová slova: švédsko, Rusko, NATODiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,390
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější