nahoru

Korektnost nebo cenzura? Švédský autor dětských knih musí upravit pasáže o menšinách

Lukáš Lhoťan20. května 2016 • 19:00
Spisovatel Jan Lööf
Spisovatel Jan Lööf
• foto: 
Wikimedia

Populární švédský spisovatel dětské literatury Jan Lööf se dostal do problémů kvůli svým dvěma knihám. Podle názorů vydavatelství Bonnier Carlsen totiž jeho knihy obsahují stereotypní představy o menšinách a mají-li být znovu vydány, musí dojít k jejich „opravě“. Informoval o tom švédský deník Dagens Nyheter. Někteří švédští komentátoři onu opravu označují za politicky korektní výraz pro cenzuru.

Lööf napsal několik knih pro děti, z nichž dvě – „Děd je pirát“ a „Chyť Fabiana“ – se staly terčem bedlivého oka multikulturního vidění světa ze strany jeho vydavatele. Obě knihy byly poprvé vydány před několika desetiletími a v době vydání žádnou kontroverzi nevyvolaly, ale jak píšou ve Švédsku, doba se mění.

Švédsko se stává stále více domovem různých kultur a vydavatelé knih se začínají stále více věnovat autocenzuře, aby nevydali nějakou knihu, která by mohla být některou z přistěhovaleckých komunit vnímána jako urážlivá, či aby případně nepodporovali stereotypní představy a předsudky o neevropských kulturách mezi švédskými dětmi. Právě to se stalo osudným i Lööfovi.

Hackeři nabourali pouliční obrazovky v Malmö a vysílali tvrdé porno

Ve švédských mediích se po zveřejnění informace o pozastavení znovuvydání knih rozhořela debata o nepřijatelné cenzuře. Mluvčí nakladatelství Eva Dahlin takovou interpretaci celé kauzy odmítla s poukazem na skutečnost, že v době prvního vydání knih s jejich obsahem neměli problém, ale kontext doby se změnil, a proto je potřeba uzpůsobit obsah knih.

Lööf ovšem změny v knihách odmítl s poukazem na svůj věk (76 roků). Řekl, že nebude nic měnit a již asi další knihu pro děti nenapíše. Na obranu Lööfeho knih a proti jejich cenzuře se postavila i první muslimka v švédské vládě Aida Hadžialić, která „úpravu“ knih označila za nesmysl. Naopak Paul Tenngart z univerzity v švédském městě Lund si myslí, že úprava obsahu knih je správná. O potřebě uzpůsobit dětské knihy rozrůstající se multikulturní švédské společnosti je přesvědčen i světoznámý švédský spisovatel Jonas Gardell.

Mladá švédská feministka se vyfotila nahá do školní ročenky a tvrdí, že je to její právo

Celá kauza se tak dostává do paradoxní situace, kdy mnohým příslušníkům menšin daná věc nevadí, ale multikulturně smýšlející část švédské společnosti si myslí, že by někomu mohla vadit, a tak ji chtějí cenzurovat, tedy politicky korektně řečeno upravit do podoby údajně neukazující předsudky o menšinách. Česky bychom tomu řekli, že je to snaha být papežštější než papež.Klíčová slova: švédsko, Lööf , cenzuraDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,410
21,800
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější