Odvolávám, co jsem odvolal... Zmatky kolem odvolávání brazilské prezidentky | Reflex.cz
nahoru

Odvolávám, co jsem odvolal... Zmatky kolem odvolávání brazilské prezidentky

ČTK10. května 2016 • 10:30
Dilma Rousseffová
Dilma Rousseffová
• foto: 
ČTK

Chaotická politická situace v Brazílii se v pondělí večer opět zcela obrátila, když úřadující šéf poslanců Waldir Maranhao odvolal své rozhodnutí anulovat výsledek hlasování o sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové. Informují o tom brazilská média, podle nichž bude o zahájení takzvaného impeachmentu hlasovat podle původního plánu ve středu Senát.

Deník O Globo zveřejnil dokument, v němž Maranhao oznamuje zrušení svého dřívějšího rozhodnutí předsedovi horní komory parlamentu. K novému názoru dospěl poté, co jeho vlastní Progresivní strana (PP) pohrozila, že jej vyloučí ze svých řad. Nový verdikt by měl být oficiálně zveřejněn ještě dnes, kdy senátoři zahájí přípravy na středeční hlasování.

A když brazilská prezidentka padne? Všichni tři možní nástupci mají ještě horší skandály

Maranhao v pondělí původně zrušil dubnové rozhodnutí dvoutřetinové většiny poslanců na žádost generálního prokurátora, který chtěl opakovat hlasování kvůli údajným procedurálním chybám. Předseda senátu José Renán Vasconcelos Calheiros vzápětí označil Maranhaoův krok za nemístný. Poté, co šéf poslanců rozhodnutí změnil, bude mít ve středu konečné slovo horní komora.

Podle průzkumu velkých brazilských deníků senátoři podání ústavní žaloby schválí a Rousseffovou dočasně nahradí viceprezident Michel Temer.

Ve světě vládne pouze 18 žen jako prezidentky a premiérky
Daniel Baret 9. srpna 2015 • 11:03

Ve světě vládne pouze 18 žen jako prezidentky a premiérky

Brazilští poslanci podpořili žalobu na prezidentku, slovo má senát

ČTK


Klíčová slova: brazílieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,470
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější