nahoru

Ruská stíhačka provokuje Američany, provedla před nimi “nebezpečné a neprofesionální” manévry

ČTK, sto 30. dubna 2016 • 15:45
Stíhačka Su-27 ruské výroby
Stíhačka Su-27 ruské výroby
• foto: 
Wikipedia Commons

Mluvčí amerického Pentagonu Daniel Hernandez v pátek oznámil, že se ruské stíhací letouny opakovaně předvádějí před americkými námořními jednotkami, které operují v Baltském moři. Ruské chování považuje Hernandez za agresívní.

Ruská stíhačka Suchoj Su-27 podle americké televize CNN podnikla výkrut ve vzdálenosti jen asi 30 metrů od průzkumného letounu Spojených států RC-135.

Ruský stíhač se k RC-135, letícímu nad mezinárodními vodami Baltu, podle armádní mluvčí Michelle Baldanzaové přiblížil až na vzdálenost 25 stop (necelých osm metrů) a pak ve výkrutu přeletěl nad americkým letounem. "Su-27 zachytil americký letoun na běžném letu a ve vysoké rychlosti podnikl agresivní manévr ohrožující bezpečnost americké posádky v RC-135," uvedla mluvčí.

"Všechny lety ruských letadel se odehrávají v souladu s mezinárodními pravidly. Současně chceme upozornit, že výzvědný letoun RC-135U se znovu pokoušel přikrást se k ruské hranici s vypnutým odpovídačem (automatické zařízení zajišťující identifikaci), a proto musel vzlétnout náš stíhač, aby vizuálně určil typ letounu a jeho palubní číslo," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Poradil americkému letectvu, aby buď nelétalo k ruským hranicím, anebo zapínalo odpovídače umožňující obsluze ruských radarů identifikaci stroje. "Jiný průzkumný letoun Boeing OC-135B v rámci mezinárodní dohody o otevřeném nebi dnes přistál v (ruském) Ulan-Ude, aniž by musela kvůli jeho identifikaci vzlétnout stíhačka," dodal Konašenkov.

K podobnému incidentu mezi Su-27 a RC-135 podle mluvčího velitelství amerických sil v Evropě došlo 14. dubna. Ruský stíhač se tehdy přiblížil k americkému stroji na 15 metrů.

ČTK, sto


Klíčová slova: Rusko, moře, USA, stíhačka, Balt, manévrDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.