Najál Adžmajáh, tlumočnice Soad Kratochvílová Kafi, Marván Karn, křesťanští uprchlíci

Najál Adžmajáh, tlumočnice Soad Kratochvílová Kafi, Marván Karn, křesťanští uprchlíci Zdroj: ČTK

Zástupci iráckých křesťanských uprchlíků Najál Adžmajáh (první zleva), Marván Karn (třetí zleva), tlumočnice Soad Kratochvílová Kafi (druhá zleva), koordinátor vzdělávání uprchlíků Adam Sabela (třetí zprava), ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková (druhá zprava) a referent Slezské diakonie pro uprchlíky Zdeněk Kašpárek (vpravo) se 27. dubna zúčastnili tiskové konference v Českém Těšíně.
Zástupci iráckých křesťanských uprchlíků Najál Adžmajáh (vlevo), Marván Karn (vpravo) a tlumočnice Soad Kratochvílová Kafi (uprostřed)
ajál Adžmajáh, Marván Karn, tlumočnice Soad Kratochvílová Kafi, Adam Sabela, ředitelka Slezská diakonie Zuzana Filipková, Zdeněk Kašpárek
3
Fotogalerie

Iráčtí uprchlíci jsou v Těšíně rádi a diví se těm, co odjeli

Iráčtí uprchlíci ze skupiny, která žije v Českém Těšíně na Karvinsku, dnes uvedli, že chtějí zůstat natrvalo v Česku. Nechápou postoj krajanů, kteří se pokusili dostat do Německa. Na tiskové konferenci to řekli čtyřiapadesátiletý Naiel Al Ajmeyah i o generaci mladší Marwan Qarl. Čtyři rodiny iráckých křesťanů, celkem 19 lidí, se v úterý nastěhovaly do samostatných bytů.

Oba jsou spokojení, snaží se naučit česky a věří, že najdou práci. Dnes opakovaně děkovali představitelům Česka či lidem, kteří se o ně poslední dva měsíce starali. Nespokojenost uprchlíků, kteří se z Jihlavy či Brna vracejí dobrovolně do vlasti či se pokusili dostat do Německa, nechápou.

"Divíme se, co jim schází. Nám nic nechybí. Jejich chování je pro nás záhadou," řekl mladší Marwan. Dodal, že s takovým postupem nesouhlasí. "Tento stát nás přijal, měli bychom mít respekt," míní. Podobně se na situaci dívá i Naiel. "Považuji to za nevyvedené rozhodnutí. Omlouváme se za ně. Ale oni dopovídají sami za sebe," dodal.

Za sebou mají první noc v nových bytech v Českém Těšíně. Do nich se přestěhovali z rekreačního zařízení v Soběšovicích. První rok jejich pobytu v Česku platí Nadační fond Generace 21. V regionu se o rodiny stará Slezská diakonie.

"Už jsme si uvařili. Měli jsme včera rýži s kuřecím masem. Dnes manželka připravuje bílé fazole. Víc než dva měsíce jsem je nejedl," svěřil se Naiel. Dodal, že česká kuchyně mu chutná. Nechápe ale přidávání cukru do jídla. Tradiční česká jídla chutnají i Marwanovi Qarlovi, který chce vařit a v budoucnu si otevřít vlastní restauraci. Dokonce v Česku ochutnal i vepřové maso, které sice jako křesťan jíst může, ale v původní vlasti k němu neměl přístup. "Vepřové maso jsem tady jedl. Několikrát. Ale vždy jen trochu ochutnal," dodal.

Oba muži si pochvalují byty i získané soukromí. "V rekreačním středisku, kde jsme byli před tím, bylo vše v pořádku. Je ale velice příjemné zakotvit. Děkujeme Bohu," uvedl Naiel. "Jsem rád, že máme nový domov. Jsem rád, že můžeme začít nový život," dodal jeho krajan, který do Česka dorazil s manželkou a dvěma dětmi.

Slezská diakonie se o uprchlíky bude starat ještě necelý rok na základě smlouvy, kterou má uzavřenou s nadačním fondem. Pak bude chtít získat peníze od kraje či státu a v některých sociálních projektech ve vztahu k uprchlíkům pokračovat. V budoucnu jim chce například pomáhat s hledáním práce. Naiel by se mohl živit jako truhlář, Marwan chce vařit. Vše ale záleží na tom, jak jim půjde čeština. "Nechceme nástup do práce uspěchat. Nejprve se musí naučit česky," řekl jejich lektor Adam Sabela