nahoru

Šéf NATO: Mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem trvají zásadní neshody

ČTK 20. dubna 2016 • 15:49
Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
• foto: 
ČTK

NATO a Rusko mají zásadní neshody, které neodstranilo ani dnešní jednání Rady NATO-Rusko, první za skoro dva roky. Novinářům to po schůzce na úrovni velvyslanců řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Hovořilo se o ukrajinské krizi, alianční snaze dohodnout se na způsobech, jak se vyhnout nejrůznějším incidentům, a o vývoji v Afghánistánu.

Dnešní schůzka, o kterou požádala aliance, podle Stoltenberga v žádném případě neznamená návrat k normální situaci a obnovení praktické spolupráce, pozastavené na jaře 2014 kvůli ukrajinské krizi. "Rozhovory byly přímé a vážné. Spojenci a Rusko mají velmi rozdílné postoje," podotkl šéf NATO před novináři po jednání, které se proti původnímu plánu protáhlo o více než hodinu.

"Je lepší mluvit než nemluvit," poznamenal po setkání ruský velvyslanec při NATO Alexandr Gruško. Podle něj je zcela jasné, že bez reálných kroků alianční strany, které by vedly ke snížení jejích vojenských aktivit v blízkosti Ruska, nebude možný žádný smysluplný dialog. "Politika a vojenské plánování, které je založeno na snaze zastrašovat, se neslučuje s tezemi o budování důvěry," řekl novinářům.

Také podle českého velvyslance Jiřího Šedivého k žádnému sblížení postojů nedošlo. "My jsme to - upřímně řečeno - ani neočekávali. Nicméně bylo užitečné si po delší době připomenout, jak v současné době skutečně nesmiřitelné pozice jsou mezi Ruskem a aliancí," řekl Šedivý ČTK a Českému rozhlasu.

Ruskou argumentaci o rozšiřování NATO odmítl s tím, že mezi vysokými počty a druhy zbraní, které aktivizovalo Rusko na svých západních hranicích a řádově nižším množstvím sil, o které posílila aliance, je "příkrá asymetrie". "Česká reakce byla, že s rozšířením NATO se v žádném případě nevytvořily žádné nové základny na území nových členských států. Že se nevytvořila ani nová velitelská struktura aliance na území nových států. A že cvičení, která provádíme, jsou násobně omezenější co do počtu cvičících vojáků ve srovnání s tím, co dělají Rusové," upozornil Šedivý.

Aliance dnes ruskému velvyslanci opět potvrdila svou podporu Ukrajině a její územní celistvosti. "Spojenci neuznávají nelegální ruskou anexi Krymu," prohlásil Stoltenberg. Podle NATO je také hluboce zneklidňující nárůst incidentů na východní Ukrajině a útoků na pozorovatele Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Jako na jedné z mála věcí se dnes všichni účastníci jednání shodli na potřebě plného prosazení mírových dohod z Minsku.

Na jednání se ale také potvrdilo, že strany se dál neshodnou "na faktech a odpovědnosti" ohledně krize na Ukrajině, uvedl šéf NATO s tím, že mnoho spojenců odmítlo ruskou interpretaci konfliktu jako občanské války. "Je to Rusko, které Ukrajinu destabilizuje, podporuje separatisty municí, penězi, vybavením a velitelskými prvky," prohlásil Stoltenberg.

Aliance je také znepokojena incidenty z minulého týdne, kdy se ruská vojenská letadla pohybovala v těsné blízkosti lodí NATO v Baltském moři. "Je důležité posoudit, jaké kroky je možné učinit ve snaze zvýšit transparentnost a předpověditelnost," podotkl dnes Stoltenberg s tím, že je třeba respektovat pravidla dohodnutá na půdě OBSE. Aliance se nárůst počtu podobných situací z posledních let snaží řešit opakovaně, podle diplomatů ale ruská strana nijak nereaguje.

"Naší snahou je zabránit podobným incidentům," řekl Stoltenberg s tím, že NATO zdůrazňuje potřebu využívat stávajících kanálů vojenské komunikace a rádo by vidělo jejich častější využívání.

"Lidé, kteří věci berou vážně, pochopí, že podnikneme všechny nutné kroky, které vykompenzují podobné pokusy použít vojenskou sílu," komentoval dění na Baltu ruský velvyslanec. Moskva je podle něj připravena jednat s těmi zeměmi, které si přejí posílení určitých dvoustranných nástrojů, umožňujících podobným incidentům předcházet.

Podle Gruška je ale v této věci hlavním problémem neochota NATO a USA přestat s rozvíjením vojenských schopností v oblastech v blízkosti Ruska. Ruská vojenská letadla se prý chovala v souladu s pravidly a základní otázkou podle něj je, jaké úkoly mělo americké plavidlo Donald Cook v blízkosti ruského Kaliningradu.

ČTK


Klíčová slova: NATO, Rusko, Stoltenberg, ukrajinaDiskuse ke článku