Daně podle Islámského státu: Neznáš korán? Zaplatíš | Reflex.cz
nahoru

Daně podle Islámského státu: Neznáš korán? Zaplatíš

pet18. dubna 2016 • 15:04
Daně podle Islámského státu: Neznáš korán? Zaplatíš
foto: Pixabay

Příjmy takzvaného Islámského státu spadly od poloviny loňského roku o třicet procent. Přestože hlavními zdroji peněz zůstávají konfiskace majetku a firem a produkce ropy, teroristé se uchylují i ke kreativnějším řešením výpadku financí – pokutám za nedostatečnou znalost koránu a možnosti vyplatit se z tělesných trestů.

Americká analytická společnost IHS, jež pravidelně publikuje zprávy o hospodaření na území ovládaném Islámským státem, tvrdí, že v polovině loňského roku vykazoval tento „stát“ příjmy okolo 80 miliónů dolarů měsíčně, nyní je to 56 miliónů. Od té doby ale ISIS ztratil díky spojenému úsilí mezinárodní koalice a Ruska 22 % svého území a tři milióny obyvatel, které by jinak danil (nyní žije na jeho teritoriu šest miliónů lidí).

Ropa musí proudit. V Sýrii se těží dál, díky dohodě režimu, Islámského státu a Ruska

Příjmy Islámského státu tvoří ze 43 % tržby z prodeje ropy (nyní těží 22 tisíc barelů denně, o dvanáct tisíc méně než v půli roku 2015). Sedm procent obstará prodej elektřiny, pašování drog a starožitností, únosy a následné výkupné, bankovní loupeže, ale i dary teroristům. Hlavním zdrojem (polovina příjmů) je však danění obyvatel a tady jsou džihádisté překvapivě kreativní.

Bývalá žena šéfa ISIS promluvila: Byl to rodinný typ

„Lidé platí dvacetiprocentní daň za vše – v průmyslu, za mobil, za internetové připojení, v zemědělství, maloobchodě, za elektřinu,“ říká analytik IHS Ludovico Carlino. Konfiskace majetku, pozemků a podniků od snižujícího se počtu obyvatel ale nepřináší tolik peněz, kolik by ISIS potřeboval. Nové daně a poplatky tak zahrnují mýtné pro řidiče náklaďáků, daň za luxus platí ten, kdo si na dům připevní satelit (ať nový, či starý) a takzvaný „poplatek za exit“ je vyžadován od těch, kdo by chtěli opustit města. Speciálem jsou pak pokuty za špatně zodpovězené dotazy o koránu nebo možnost se vyplatit z tělesného trestu, který byl „hříšníkům“ uložen.

pet


Klíčová slova: islámský stát, daně, rozpočet, ropa


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč Babiš a spol. neoznámí, že spolu nechtějí dál vládnout?
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější