nahoru

Nejsme daňový ráj, láteřila Panama a chtěla se mstít Francii

Iva-Hedvika Zýková 11. dubna 2016 • 18:47
Nejsme daňový ráj, láteřila Panama a chtěla se mstít Francii
foto: ČTK/EFE/Alejandro Bolívar

Záhy po zveřejnění tzv. Panama Papers o odklánění kapitálu do exotických zemí podnikla Francie první kroky k poměrně razantnímu opatření – znovu označit Panamu za daňový ráj, tedy zanést ji na černou listinu. Reakce Panamy na sebe nenechala dlouho čekat – vláda oznámila, že hodlá Francii oplatit stejnou mincí. Rozbouřenou situaci lehce zklidnil telefonát Françoise Hollanda s jeho panamským protějškem. Juan Carlos Varela po něm připustil, že než podnikne odvetná opatření, zkusí jít cestou diplomatických jednání.

Na počátku diplomatické roztržky byla, pomineme-li samotné zveřejnění panamských papírů, schůzka, kterou prezident Hollande svolal v úterý 5. dubna ráno do Elysejského paláce. S premiérem Manuelem Vallsem, ministrem spravedlnosti Jeanem-Jacquesem Urvoasem, ministrem financí Michelem Sapinem a tajemníkem pro státní rozpočet Christianem Eckertem se rozhodl, že v souvislosti s praktikami firmy Mossack Fonseca Panamu znovu umístí na černou listinu zemí, s nimiž Francie nebude na fiskální úrovni spolupracovat.

Zpátky na černou listinu, a fofrem

Malá středoamerická země o svou pozici na black listu „přišla“ poměrně nedávno, v roce 2012, když s Francií podepsala dohodu o aktivním boji proti daňovým únikům. Nyní se tam má ocitnout znovu, a to podle slov Manuela Vallse „co nejrychleji, jak to bude možné“. Zásadní důvody přiblížil francouzský premiér v rozhovoru pro Le Monde: „Hlavním problémem není, že offshorové společnosti existují, ale že jsou využívány za účelem skrývat peníze. A Panama takovéto fungování podporuje, protože odmítá státům, které ji o informace požádají, prozradit jména osob, jež ze systému profitují. Stává se tak spolupachatelem.“ Tvrzení dokládá přímou zkušeností: „Informace, jež Francie od Panamy na přímou žádost dostala, nebyly rozhodně dostačující.“

Panama postup Francie zkritizovala a v obranném manévru avizovala odvetu. Rozjitřenou situaci se nakonec rozhodly řešit osobně, respektive telefonicky, hlavy státu. Během pátečního (8. dubna) rozhovoru Varela nakonec zařadil s odvetnými opatřeními zpátečku a namísto toho se přihlásil ke snaze řešit situaci diplomatickou cestou. François Hollande změnu kvitoval a povzbudil Panamu k dodání všech Francií požadovaných informací. Varela při setkání s novináři potvrdil, že bude usilovat o transparentnost šetření a zasadí se o to, aby se „díky diplomatické spolupráci všechny země dopátraly potřebných informací“.

Diplomatická bouřka je tedy prozatím zažehnána. Nicméně telefonát je stále jen telefonát, i když na té nejvyšší úrovni. Proto se v příštím týdnu má do Paříže vypravit panamský ministr financí, aby ho jeho francouzský protějšek Michel Sapin mohl z očí do očí požádat o „absolutní transparentnost“ ve věci poskytnutí informací o Francouzích operujících v Panamě.

Iva-Hedvika Zýková


Klíčová slova: Francie, Panama PapersDiskuse ke článku