Erotika je OK! Tedy manželská, heterosexuální, konsensuální, bez potratů a tak, ale i to je pokrok.

Erotika je OK! Tedy manželská, heterosexuální, konsensuální, bez potratů a tak, ale i to je pokrok. Zdroj: Korea.net (CC BY-SA 2.0)

Papež políbil a omyl nohy migrantů.
Papež se otevírá v nejrůznějších rovinách. Návštěva íránského prezidenta.
Na obálce Time, 2013
3
Fotogalerie

Papež: Erotika je dar od Boha a feminismus neničí rodinu

Papež František vyzval k většímu pochopení pro nedokonalé katolíky, například pro ty, kteří po rozvodu uzavřou nový sňatek. Učinil tak v novém dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky), který představil kardinál Lorenzo Baldisseri. Změnu církevní doktríny neoznámil, ale zmírnil rétoriku vůči gayům. Negativní postoj katolické církve k potratům, eutanazii, trestu smrti i k homosexuálním sňatkům zůstal.

"Je důležité, aby rozvedení lidé, kteří žijí v novém svazku, věděli, že jsou součástí církve, že nejsou exkomunikováni," píše se mimo jiné ve 260stránkovém dokumentu. Ten je rozdělen do devíti kapitol a kromě rozvodů a nových manželství se v něm papež dotkl programů předmanželské přípravy, výchovy dětí, antikoncepce, homosexuálů, eutanazie, trestu smrti či feminismu.

V dokumentu, který se rodil přes dva roky na základě konzultací dvou synod, se také říká, že církev by již neměla "házet kamenem" na ty, kteří přestali žít podle ideálu evangelia týkajícího se sňatků a rodiny.

Papež se v novém doporučení zmínil mimo jiné o homosexuálech, kteří by podle něj měli být respektováni. Zároveň ale zopakoval stanovisko církve, že nejsou "absolutně žádné důvody" pro to, aby se registrovaná partnerství dávala na stejnou úroveň jako heterosexuální svazky.

V dalších kapitolách František mimo jiné vyzval k lepší předmanželské výchově mladých lidí, aby byli připraveni na celoživotní závazek. Příznivě upozornil na "erotickou dimenzi" lásky v manželství. "V žádném případě nemůžeme chápat erotickou dimenzi lásky jako trpěné zlo pro dobro rodiny, ale spíše jako dar od Boha, který zkrášluje setkávání manželů," domnívá se papež František.

Stran ožehavého tématu antikoncepce František zdůrazňuje, že rozhodnutí párů by se mělo řídit svědomím jednotlivce a nikoli dogmatickými pravidly. "Nechme je, ať důkladně zváží situaci svou a svých dětí, těch, které se již narodily, a těch, které se mohou narodit v budoucnu... Sami rodiče, nikdo jiný, by měli učinit konečné rozhodnutí před zraky Boha," píše se v dokumentu.

Papež též odsoudil fyzické a sexuální násilí, které mnohé ženy zažívají v manželství a odmítl podřízenost jednoho pohlaví druhému. Za zcela neplatné označil přesvědčení některých o tom, že feminismus může za krizi rodiny.

V rámci přípravy dokumentu Amoris Laetitia papež poslal rodinám po celém světě dotazník, v němž měly specifikovat své naděje a obavy. Potom svolal dvě synody, na nichž loni a předloni biskupové a kardinálové diskutovali o otázkách, které rozdělují církev v mnoha zemích.