nahoru

Evropská komise představila možné úpravy azylového systému EU

ČTK 6. dubna 2016 • 19:45
EU - Ilustrační foto
EU - Ilustrační foto
• foto: 
Pixabay

Evropská komise nabídla k politické diskusi možnosti úprav pravidel, podle kterých se v Evropské unii rozhoduje o azylových žádostech. Návrh novinářům představil první místopředseda komise Frans Timmermans. Obě navržené varianty počítají s přerozdělováním migrantů, slabší z nich jen v případě mimořádného přetížení členské země, která se potýká s velkým přílivem žadatelů.

Timmermans uvedl, že migrační krize ukazuje nefunkčnost stávající podoby takzvaného dublinského systému. V posledních měsících je zřejmé, že například Řecko příchod velkého množství lidí zvládalo jen velmi špatně.

Ve "slabší" z variant úprav by se jednalo o doplnění stávajícího dublinského systému o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Postup, který Timmermans označil za "Dublin plus", by byl podobný řešení, které už členské země EU jako jednorázový krok přijaly loni ve snaze pomoci Itálii a Řecku.

Podle dobře informovaného unijního činitele by byl nový mechanismus analogický, ne však zcela stejný - nebude nejspíš omezen například jen na některé národnosti žadatelů, jako je tomu nyní.

Loni se přes odpor ČR a některých dalších středoevropských zemí shodly členské státy EU na převzetí celkem 160.000 osob, které o azyl žádaly právě v Itálii a Řecku. Systém ovšem zatím příliš nefunguje, přerozděleno takto bylo jen několik stovek osob. Evropská komise dál žádá výrazné zrychlení a zesílení celého procesu.

Druhou dnes představenou možností by bylo plné nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU.

Místo toho by byli na základě "distribučního klíče" migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie, na věc by zřejmě dohlížel Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EASO).

Zároveň by měla být odsouhlasena opatření, která účinně zamezí "druhotnému pohybu" žadatelů o azyl mezi zeměmi osmadvacítky. "Právo na ochranu nedává uprchlíkům právo na volný pohyb po EU ani právo vybírat si, ve které zemi chtějí azyl získat," zdůraznil dnes Timmermans.

Komise také plánuje představit návrhy umožňující legální cesty k migraci do Evropy. Bude mezi nimi strukturovaný systém přesídlování, reforma směrnice o takzvané "Modré kartě", která zjednoduší přijímání kvalifikovaných pracovníků či snaha přilákat do Evropy kvalifikované a inovativní podnikatele.

Podle eurokomisaře pro migraci a vnitřní věci Dimitrise Avramopulose je nyní cílem komise zahájit diskusi s členskými státy, europarlamentem i dalšími zainteresovanými stranami.

Kdy přesně komise přijde s finální podobou návrhu, není zatím stanoveno. Diplomaté předpokládají, že by se tak mohlo stát na konci dubna. Změny by měly členské země přijímat kvalifikovanou většinou, potřeba bude také souhlas europarlamentu.

Česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót, uvedl dnes na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrhy komise odmítl také prezident Miloš Zeman, považuje je za přestrojené kvóty, napsal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Kriticky se vyjádřili také další čeští politici, včetně ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nebo zástupců opoziční ODS.

ČTK
Diskuse ke článku