nahoru

Terorista zastřelil hlídače jaderné elektárny, ta je možný cíl teroristů

ČTK 27. března 2016 • 07:59
Brusel v pohotovosti: Vyhlásil nejvyšší stupeň hrozby teroristického útoku
Brusel v pohotovosti: Vyhlásil nejvyšší stupeň hrozby teroristického útoku
• foto: 
ČTK

V belgickém městě Charleroi byl zastřelen člen bezpečnostní služby působící v jaderném provozu u Bruselu. Uvedl to dnes web belgického deníku La Dernière Heure, podle kterého vrah či vrahové ukradli oběti její služební kartu. Stalo se tak krátce po úterních atentátech v Bruselu a podle listu to vyvolalo obavy bezpečnostních složek, podle kterých jaderné elektrárny patří v Belgii k možným cílům teroristů. Prokurátor v Charleroi ale vzápětí prohlásil, že čin nesouvisí s terorismem a že zavražděný o svoji služební kartu nepřišel.

Vražda, o které úřady zprvu neinformovaly veřejnost, se stala ve čtvrtek večer. Služební karta byla podle deníku rychle deaktivována a hledá se odpověď na otázku, zda byla motivem zločinu. Podle listu je tato možnost tak pravděpodobná, že by si justiční orgány přály, aby se zneklidňující incident nedostal na veřejnost. "Informace ale prosákla ze strany Charleroi," dodal list.

 

Policejní mluvčí agentuře Reuters řekla, že případ nebude komentovat s ohledem na probíhající vyšetřování. Podle listu Le Soir byla oběť jedním ze strážců v jaderném ústavu Fleurus jižně od Bruselu. Muže podle listu někdo zabil, když se procházel se svým psem.

 

Deník La Dernière Heure ve čtvrtek napsal, že bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi, kteří se v úterý odpálili na bruselském letišti a v bruselském metru, sledovali ředitele belgického střediska pro výzkum jaderné energetiky (SCK/CEN). Natáčeli ho skrytou kamerou krátce po loňských listopadových teroristických atentátech v Paříži. Hodiny trvající záběry, zachycující průřez ředitelovým dnem, nalezli policisté při jedné z razií.

 

V Belgii, která je od atentátů ve zvýšené pohotovosti, zprávy médií podle Reuters oživují obavy z toho, že by islamisté mohli získat jaderný materiál či plánovat útok na některé jaderné zařízení v zemi.

 

Úterní atentáty v Bruselu připravily o život 31 lidí a stovky osob utrpěly zranění.

ČTK
Diskuse ke článku