Hrad připravil pro čínského prezidenta speciální výstavu | Reflex.cz
nahoru

Hrad připravil pro čínského prezidenta speciální výstavu

ČTK24. března 2016 • 19:45
Hrad připravil pro čínského prezidenta speciální výstavu
foto: ČTK/Šulová Kateřina

Přípravy Pražského hradu na příjezd čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nemají obdoby. Kromě speciální výzdoby na něj čeká i speciální výstava. Obsahuje cenné historické předměty i archiválie ze sbírek Národního muzea, Národního památkového ústavu a diplomatických archivů. Čínský a český prezident si ji prohlédnou v úterý po státní večeři, řekl dnes novinářům ředitel odboru hradního protokolu Jindřich Forejt.

Na výstavce, která je umístěna v jedné z reprezentativních prostor Hradu, jsou historické předměty i fotografie a dokumenty ze vzájemných diplomatických styků.

Prezidenti si tak budou moct prohlédnout třeba zvon z 5. století před naším letopočtem. Podle organizátorů výstavy hrály zvony v čínské kultuře důležitou roli. Používány byly nejen jako hudební nástroje, ale i jako nástroje rituální. Proti zvonům z evropského prostředí nemají srdce a rozeznívány jsou úderem zvenčí.

Vystaveny jsou dále mísy, nádoby či nefritové předměty, ale i dřevěná skulptura z období mezi 10. a 13. stoletím. Pracovníci Národního muzea ji považují za jeden z deseti top předmětů, které ve sbírkách mají. Představuje bytost, která se rozhodla podle budhistického učení pomáhat ostatním na cestě k osvícení.

Archiváři pro výstavu připravili dále dokumenty, které se vztahují ke vzájemné zahraniční politice včetně korespondence hlav státu. Vystaveno třeba je poděkování od zakladatele Čínské lidové republiky Mao Ce-tunga za blahopřání k prvnímu výročí vzniku čínské republiky. Zda dopis psal sám Mao, není podle odborníků jasné, ale není to vyloučené.

Výstavka dále obsahuje třeba fotografie z přijetí prvního čínského velvyslance na Pražském hradě nebo pozvánku na státní večeři či program návštěvy.

Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše obsahuje čínská sbírka Náprstkova muzea tisíce kusů sbírkových předmětů. Vznikat začala v 19. století, v polovině 20. století pak byla doplněna darem od Čínské lidové republiky.

Si Ťin-pching do Česka přijede v pondělí a zůstane do středy. Se Zemanem se setká v Lánech i na Hradě, schůzky má naplánovány i s dalšími politiky včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Prohlédne si také Strahovský klášter a bude přítomen podnikatelskému fóru.

ČTK


Klíčová slova: čína, prezident, hrad, zemanDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější