Jak ukrást auto rychle a vůbec ne zběsile. Slabé místo technologie bez klíče | Reflex.cz
nahoru

Jak ukrást auto rychle a vůbec ne zběsile. Slabé místo technologie bez klíče

pet18. března 2016 • 13:50
Jak ukrást auto rychle a vůbec ne zběsile. Slabé místo technologie bez klíče
foto: Profimedia

Absolutní lenost řidičů, kteří se po všech možných asistentech jízdy nemusejí už ani obtěžovat s klíčkem v ruce, se jim může vymstít. Německý automobilový klub (ADAC) testoval 24 aut různých značek a zjistil, že všechny lze ukrást jednoduchým trikem.

První automatická auta vyjíždějí do ostrého provozu
Martin Valeš 1. února 2016 • 14:21

První automatická auta vyjíždějí do ostrého provozu

Technologii Keyless Go, již u svých nových vozů využívají výrobci od Audi přes Ford až po Toyotu a Volkswagen a která „eliminuje nutnost mít v ruce před nástupem nebo nastartováním vozu klíček“, jak píše Mercedes, lze během pár vteřin obejít, a s autem vám tak může lapka bleskurychle odfrčet.

„Jediné, co musí zloděj udělat, je rozšířit rozsah elektronického klíče (jenž musí být v dosahu senzorů ve voze, pozn. red.) ze dvou nebo tří na několik stovek metrů. Auto se domnívá, že majitel je blízko, odemkne se a zapne motor. Vše proběhne bez jakéhokoliv vloupání,“ vysvětluje Arnulf Thiemel, technik ADAC.

Hackeři poprvé úspěšně napadli prodejnu Apple App Store

Člověk ani nemusí být hackerský génius, aby něco takového zvládl provést. Stačí dva odhodlaní pobertové: jeden následuje majitele vozu, který má autorizační „klíček“ v kapse, aktivuje zařízení, jímž rozšíří dosah „klíčku“, zatímco druhý chmaták čeká u auta, které mu dokonce samo nastartuje. Autem lze odjet tak daleko, na kolik vydrží palivo. Což většinou do překupnické autodílny stačí.

A jak píše německá mutace The Local: Bez známek vloupání vás, pokud policie vůz najde, pojišťovna může ještě obvinit, že jste chtěli spáchat pojišťovací podvod. ADAC tak apeluje na výrobce, aby se systémem, jenž je dražší než běžný klíč do zámku, ale je snadněji přemožitelný, něco urychleně udělali. Odporuje totiž zdravému rozumu.

Zde video, jak překonat klasické zámky, snad ale aspoň odjet bude horší, než s bezklíčovou technologií:

pet


Klíčová slova: auto, technologie, Hacker, zlodějDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,250
28,620
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější