Rubio nezískal ani Floridu, primárky vzdává. Duel Trump-Clintonová se jeví stále pravděpodobnější | Reflex.cz
nahoru

Rubio nezískal ani Floridu, primárky vzdává. Duel Trump-Clintonová se jeví stále pravděpodobnější

ČTK16. března 2016 • 08:10
Rubio nezískal ani Floridu, primárky vzdává. Duel Trump-Clintonová se jeví stále pravděpodobnější
foto: Facebook

Klíčové primárky republikánů na Floridě vyhrál miliardář Donald Trump, a definitivně tak vyřadil ze hry floridského senátora Marka Rubia, který v domovském státě skončil druhý a oznámil odstoupení z boje o republikánskou nominaci na prezidenta USA. 

Trump však prohrál primárky v Ohiu, kde ho předčil tamní guvernér John Kasich. Ten si připsal vůbec první vítězství letošních primárek. Demokratické primárky v úterý ovládla Hillary Clintonová. Oba tábory zatím čekají na výsledky ze státu Missouri, kde se odehrávají nanejvýš těsné souboje.

Anonymous vyhlásili válku samotnému Donaldu Trumpovi. Tentokrát ale fakt
Clintonová zatím vyhrála na Floridě, v Ohiu, v Severní Karolíně a v Illinois. Z Missouri ještě konečný výsledek není známý; velmi těsně před bývalou první dámou vedl krátce před sečtením všech hlasů senátor ze státu Vermont Bernie Sanders. Trump má zatím jistá tři vítězství z úterních primárek - na Floridě, v Illinois a Severní Karolíně. V Missouri zatím svádí velmi těsný souboj s texaským senátorem Tedem Cruzem.

Thank you for all of your support.

Posted by Marco Rubio on Tuesday, 15 March 2016

Florida je pro republikány i demokraty hlavní trofejí úterních stranických primárek v USA. U republikánů v ní jde o 99 delegátů na červencovou celostátní nominační konferenci v Clevelandu. Florida a Ohio přitom patří mezi státy, kde se hlasy republikánských delegátů přidělují pouze vítězi. Kasich v Ohiu díky svému prvnímu vítězství v letošních primárkách získal všech 66 tamních delegátů.

Trumpovo tažení je další ranou pro republikány hlavního proudu, kteří se obávají jeho neurvalé kampaně a následné prohry s Clintonovou. Ta je téměř jistou finální kandidátkou demokratů o Bílý dům. Prohra Trumpa v Ohiu jim však dává naději, že se realitnímu magnátovi nepodaří získat 1237 delegátů nutných ke získání absolutní většiny na nominační konferenci v Clevelandu.

Velikost pyje
TOMÁŠ KLVAŇA 4. března 2016 • 13:38

Velikost pyje

Trumpovým nejvážnějším vyzyvatelem tak zůstává texaský konzervativní senátor Ted Cruz. Trump má nyní na své straně 568 delegátů, Cruz jich získal 370, Kasich 129 a Rubio klání opustil s 163 vyhranými delegáty.

Osmašedesátiletá Clintonová ještě zvýšila svůj náskok nad svým jediným soupeřem, 74letým Sandersem. Clintonová ve West Palm Beach na Floridě prohlásila, že nedočkavě vyhlíží možnou konečnou konfrontaci s Trumpem. "Přiblížili jsme se demokratické nominaci a vítězství v těchto volbách v listopadu," prohlásila Clintonová.

Quido radí Konvičkovi, co by měl příště vzkázat Donaldu Trumpovi

ČTK


Klíčová slova: usa, Trump, hillary clintonDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,290
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější