nahoru

Nezmar nesmrtelný: Miliardář sní o věčném životě v počítačové podobě

Petra Tomanová14. března 2016 • 16:14
Nezmar nesmrtelný: Miliardář sní o věčném životě v počítačové podobě
foto: youtube

Dmitrij Ickov, ruský mediální magnát, vložil nemalé peníze do výzkumu, jenž má umožnit přečtení a upload lidského mozku do softwarové podoby do roku 2045. Jeho konečným cílem je cosi na způsob Eliny Makropulos, akorát, že on chce své tělo odhodit a žít jako avatar či robot.

V Rusku soudí bloggera za to, že napsal, že Bůh není
Jan Jandourek 6. března 2016 • 09:43

V Rusku soudí bloggera za to, že napsal, že Bůh není

Ross ze seriálu Přátelé hovořil již v sedmém díle šesté řady v roce 2000 o tom, že četl zajímavou knihu, že do roku 2030 bude existovat taková technologie, která zvládne stejné funkce jako lidský mozek, a člověk tak bude moci žít navždy jako stroj. Pravda, Rossovi se touhle historkou podařilo akorát tak uspat Chandlera a odehnat dívku, o niž měl zájem. Přesto – je o pár let později, časový rámec lidostrojů zůstává stejný (zase třicet let) a tentokrát jsme to my, kdo se ocitá v Chandlerově kůži. Dokument BBC The Immortalist přiblíží projekt, o němž se první zprávy objevily před čtyřmi lety.

„Zajistím, že do třiceti let budeme mít všichni možnost žít navždy, a to přenesením vědomí do nové schránky,“ slibuje v dokumentu Dmitrij Ickov, majitel ruských on-linových médií New Media Stars. „Jsem si na 100 % jist, že je to možné, jinak bych s tím nezačínal.“ Chlápek, který je ve svých pětatřiceti na vrcholu fyzických sil, zjevně zápasí s prvním uvědoměním své smrtelnosti. A žít kdesi ve vesmíru v podobě robota, do něhož je nahrána jeho osobnost, či jako hologram (Arnold Rimmer?) jinde, s možností přepínat, kde se chce zrovna jeho vědomí nacházet, se mu zdá jako ten nejlepší lék na existenciální krizi.

Věda nás může zničit, varuje Hawking. Katastrofu si lidstvo může dovolit, až osídlí vesmír

Z jeho nanicovatých obav ale může vzejít významný pokrok v poznání lidského mozku, pomáhá totiž spolufinancovat Iniciativu 2045, neziskovou organizaci, jež se zabývá výzkumem, jak prodloužit lidský život, a propojuje špičkové vědce z oblastí kolem neuronových spojení, robotiky i umělých orgánů. Nahrát osobnost do počítače je prý „v teorii možné – nesmírně obtížné, ale možné“, říká k tomu vědecký ředitel Iniciativy, bývalý profesor Centra pro paměť a mozek Bostonské univerzity, doktor Randal Koene.

Podle této teorie by se prostě počítačově zmapovaly všechny neurony v mozku (nějakých 86 miliard) a spojení, které tvoří, a „přeložily“ se do řeči algoritmů s nadějí, že skrze dokonalé poznání „hardwaru“ mozku vyvstane z umělé interakce i „software“, tedy vědomí, osobnost, u níž zatím netušíme, kde se bere.

Poznejte roztomilé zvířátko, které si roztrhne tlamu pokaždé, když ji chce otevřít

Ickov si je jist, že jeho idea je ku prospěchu všem. Ovšem umíte si to představit? Chtěli byste žít navždy v podobě stroje? Co kdyby to znamenalo, že budete navždy myšlenkově zakonzervováni takoví, jací jste teď? A obejít se bez klasických podnětů, jako je dotyk či teplo, světlo, přinejmenším v podobě, v jaké jste na ně zvyklí? A pokud se tohle vše vyřeší, co když se jako robot zamilujete? Anebo by se vám líbilo přecházet z těla do těla do nekonečna? Myslíte, že cokoli, co byste dělali, by mělo smysl, kdybyste to mohli do nekonečna opakovat a prožívat znovu?

Petra Tomanová


Klíčová slova: Rusko, věda, mozek, avatar, scifi, technologieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,730
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější